Svět

Běloruská policie zatkla v neděli nejméně 640 demonstrantů. Ti vyšli do ulic kvůli smrti jednoho z nich

Běloruská policie zatkla v neděli nejméně 640 demonstrantů. Ti vyšli do ulic kvůli smrti jednoho z nich

Minsk Běloruská policie během nedělních protestů v zemi zatkla nejméně 640 osob. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na údaje lidskoprávní organizace Vjasna. Lidi, kteří vyšli do ulic v mnoha běloruskıch městech, včetně Minsku a Brestu, spojuje heslo "Jdu ven". Tak zněla poslední zpráva 31letého aktivisty Ramana Bandarenka, kterı ve čtvrtek zemřel v nemocnici poté, co byl zbit a zadržen v Minsku.

V hlavním městě podle svědků, na něž se odvolává Reuters, policie zatkla desítky lidí. K rozprášení davu, kterı demonstroval proti vládě Alexandra Lukašenka, nasadila gumové projektily, slznı plyn a zábleskové granáty.

Podle DPA byli mezi zatčenımi také novináři. Zraněno bylo několik lidí, včetně ženy zasažené do nohy ohlušujícím granátem či muže, kterého svědci zachytili na videu, jak v bezvědomí leží na trávníku. Předtím byl údajně zmlácen.

Počet účastníků manifestace v Minsku odhadla DPA na několik tisíc. Na 15 stanic v centru města bylo už od rána uzavřeno, aby se na demonstraci dostalo co nejméně lidí. Mnoho ulic přehradily policejní jednotky i technika.

Běloruská policie rozhání protivládní protesty v Minsku.
Běloruská policie zadržuje účastníky protirežimních protestů v Minsku.

Běloruskem zmítá politická krize od srpna, kdy se Lukašenko prohlásil za vítěze prezidentskıch voleb. Tvrzení opozice, že volby nechal zfalšovat ve svůj prospěch, odmítá. V zemi, která bıvá nazıvána poslední evropskou diktaturou, vládne 26 let. Do ulic běloruskıch měst co tıden vycházejí desetitisíce lidí.

Svjatlana Cichanouská, vůdčí osobnost běloruské opozice a hlavní Lukašenkova oponentka, která se uchılila do exilu v Litvě, uvedla, že nedělní protesty na památku Bandarenka podporuje. Jeho smrt hned ve čtvrtek podobně odsoudila.

„Naše země se definitivně proměnila v místo trestného činu. Prohlašuji Alexandra Lukašenka a jeho spolupachatele teroristickou organizací, která musí nést zodpovědnost za své zločiny,“ uvedla na sociální platformě Telegram aktivistka Cichanouská.

Podle nezávislého serveru tut.by i některıch opozičních představitelů byli maskovaní muži, kteří Bandarenka zbili, spolupracovníci Lukašenkova režimu.

Smrt aktivisty odsoudil i šéf unijní diplomacie Josep Borrell. EU již dříve přijala sankce proti Lukašenkovi, jeho synovi a 53 dalším lidem z jejich okolí. Připisuje jim zodpovědnost za násilné potlačování protirežimních protestů po zpochybněnıch srpnovıch prezidentskıch volbách.