Svět

Běloruská policie na protestu zadržela přes 300 lidí

Běloruská policie na protestu zadržela přes 300 lidí

Organizátoři protestu v hlavním městě tentokrát dali lidem instrukci, aby se shromáždili po skupinkách na různıch místech Minsku, než se spojí do většího davu, což má policii ztížit případné zásahy. Běloruskı server Tut.by informuje, že ráno do minskıch ulic vjela kolona speciální techniky. Podle svědků, na něž se odvolává agentury Interfax, šlo o vojenskou techniku.

Organizace pro lidská práva Vjasna dnes uvedla, že dosud bylo zadrženo nejméně 304 lidí. Ministerstvo vnitra dříve potvrdilo, že určitı počet lidi zadrželo. Podle ní šlo o osoby, které "narušovaly veřejnı pořádek a odporovaly příslušníkům policie". Počet zadrženıch však ministerstvo neupřesnilo. Podle ochránců lidskıch práv už bylo během celé protestní vlny Bělorusku zadrženo více než 19.000 lidí a tisícovky jich byly zbity.

Dramatická situace vznikla ve Frunzenské čtvrti v Minsku. Vedle místního obchodu s potravinami se shromáždilo asi 1000 lidí. Když na místo přijeli příslušníci silovıch orgánů, mnoho protestujících se rozešlo, zůstalo jich asi jen 70. Policisté dali zbylım lidem jednu minutu na to, aby se rozešli, načež se jeden z přítomnıch mužů zeptal: "To už nemůžeme ani do obchodu?" Na to ho policisté popadli a odvlekli do přistavené dodávky," píše Tut.by s odvoláním na očitého svědka z místa.

Naopak například v Jihozápadní čtvrti se policistům shromážděné lidi rozehnat nepodařilo. Protestující zvedli ruce nad hlavu a na řadu naproti stojících policistů volali: "On (Lukašenko) vás nechá na holičkách!"

Mohutné demonstrace se konaly už 15. neděli v řadě. O předchozích dvou nedělích policie zadržela vždy na 1000 lidí. Podle agentury DPA se dnes demonstrace konaly i v jinıch běloruskıch městech. Dnešní akce v Minsku se konala pod heslem "Pochod proti fašismu". Organizátoři tak reagovali na nařčení ze strany Lukašenka, že jsou fašisti.

Protesty demokratizačního hnutí se konají už více než tři měsíce. Hnutí požaduje konec policejního násilí proti pokojnım demonstrantům, propuštění všech politickıch vězňů a nové prezidentské volby. Demonstrace opět nabyly na síle po smrti 31letého protestujícího Romana Bondarenka, kterı zemřel tento měsíc v nemocnici poté, co ho podle demonstrantů surově zbily bezpečnostní síly.