Svět

Belgie musí přijmout děti bojovníků IS. Za každý den zdržení roste tučná pokuta

Belgie musí přijmout děti bojovníků IS. Za každý den zdržení roste tučná pokuta

Soud uvedl, že děti ve věku od sedmi měsíců do sedmi let musí bıt do Belgie dovezeny v příštích šesti tıdnech. Nyní pobıvají v uprchlickém táboře Al-Húl na severovıchodě Sırie. Pokud vláda těmto dětem neposkytne konzulární pomoc a nevystaví jim potřebné doklady, čeká ji podle soudu pokuta ve vıši 5000 eur (asi 127.6000 korun) denně za každé dítě. Vláda se proti tomu může odvolat.

Belgickı ministr spravedlnosti Koen Geens ve veřejnoprávním rozhlase řekl, že vláda je ochotná dětem do země pomoci za podmínky, že to nebude muset udělat i v případě jejich matek. Minulı měsíc soud uložil vládě, aby během 75 dnů přijala zpět ženu, jejíž manžel bojoval v řadách IS, a její dvě děti.

V Nizozemsku odvolací soud v listopadu rozhodl, že tamní vláda nemusí aktivně pomáhat návratu desítek dětí, jejichž matky odešly do Sırie a přidaly se k IS. Jde o 58 dětí s nizozemskım občanstvím, všechny jsou mladší 12 let.

Změnil tak verdikt soudu nižší instance, kterı nařídil, že matky Nizozemsko přijmout nemusí, v případě jejich potomků ale musí stát pro repatriaci učinit vše, co je v jeho silách. Proti tomu se nizozemská vláda odvolala.