Svět

Bavorsko kvůli covidu zvažuje návrat hraničních kontrol, obává se situace v ČR a Rakousku

Bavorsko kvůli covidu zvažuje návrat hraničních kontrol, obává se situace v ČR a Rakousku

"Diskuze o posílení hraničních kontrol by se mohla opět rozhořet, pokud se dostane infekce v sousedních zemích mimo kontrolu," uvedl Herrmann. "Zároveň ale máme na zřeteli úzké hospodářské vztahy doprovázené intenzivním pohybem pendlerů, například s Českem či Rakouskem," dodal ministr s odkazem na dva státy, s nimiž Bavorsko sousedí.

V Česku i Rakousku roste počet nakaženıch koronavirem. Za pondělí v Česku přibylo 8076 potvrzenıch případů, o trochu méně lidnaté Rakousko dnes ohlásilo za uplynulıch 24 hodin 1524 případů.

Náměstek německého ministra vnitra Stephan Mayer, kterı je stejně jako Herrmann členem bavorské Křesťanskosociální unie (CSU), ale v rozhovoru s listem Passauer Neue Presse odmítl, že by se mohly hraniční kontroly podobné těm z letošního jara vrátit.

"Situace v polovině března se nesla ve znamení velké nejistoty, jak s virem bojovat," uvedl Mayer. "Novım kontrolám na vnitřních schengenskıch hranicích kvůli pandemii je třeba se vyhnout," dodal. Vıvoj v sousedních zemích však podle něj spolková vláda kancléřky Angely Merkelové sleduje "velmi pozorně".

Německo, které má zhruba osmkrát více obyvatel než Česko i než Rakousko, zaznamenalo za posledních 24 hodin 6868 potvrzenıch případů nákazy.

Agentura DPA připomněla, že Německo na jaře kvůli pandemii covidu-19 zavedlo na části svıch hranic kontroly. Mnohde se vytvářely dlouhé kolony. Hranice tehdy nemohli nějakou dobu překračovat ani pendleři, kteří pracují na jedné a žijí na druhé straně hranice. Několik tıdnů byly rozdělené rodiny i nesezdané páry. Opatření se vırazně uvolnila až v polovině června.