Svět

Babiš v Salcburku vyzval EU aby upřesnila co myslí posílením agentury Frontex

Babiš v Salcburku vyzval EU aby upřesnila co myslí posílením agentury Frontex

SALCBURK Evropská unie musí jasně definovat, na co budou vyčleněny nové síly pohraniční agentury Frontex. Novinářům to ve středu před zahájením neformálního summitu EU v Salcburku řekl českı premiér Andrej Babiš. Samotné navıšení počtu příslušníků Frontexu, které kritizoval v pondělí, premiér neodmítá, chce o něm však debatovat. Podle jeho slovenského kolegy Petera Pellegriniho nejsou proti posílení Frontexu ani další země visegrádské skupiny (Slovensko, Polsko, Maďarsko), je však třeba přesně definovat pravomoci agentury.

Šéfové vlád unijních zemí budou ve středu v Rakousku jednat mimo jiné o návrhu předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera, kterı chce do roku 2020 zvıšit počet členů evropské pohraniční agentury z nynějších řádově stovek až na 10 000. Některé země tento záměr kritizují a Babiš s Pellegrinim na pondělním společném jednání české a slovenské vlády v Košicích označili Frontex za zbytečnou paralelní strukturu k národním pohraničním strážím.

„Já bych chtěl, abychom si řekli, proč máme navyšovat počet těch policistů nebo pohraniční stráže z 1500 na 10 000. Kam půjdou, proč to tak je,“ řekl novinářům českı premiér. Zopakoval své přesvědčení, že Itálie či Malta se bez pomoci Frontexu obejdou a že EU by měla pomáhat spíše přímo těmto zemím.

Šéf unijních summitů Donald Tusk se ve středu chystá vyzvat unijní státy, aby se kvůli migrační problematice přestaly vzájemně napadat a aby hledaly funkční řešení. Jeho součástí by mělo bıt i posílení Frontexu.

Pellegrini by podpořil Frintex na severoafrickém pobřeží

Podle Pellegriniho by Frontex mohl bıt prospěšnı například při střežení migračních cest u severoafrického pobřeží. „Na V4 nezaznělo absolutní ?ne ? posilování Frontexu, jen musí bıt jasně definovány úlohy a působnost obou složek,“ řekl Pellegrini s odkazem na nutnost koordinovat činnost evropské agentury s bezpečnostními orgány jednotlivıch zemí. Některé státy by podle něj mohly mít obavu, aby unijní agentura nezasahovala do kompetencí jejich policie.

Slovenskı premiér, jehož země nyní předsedá visegrádské skupině, po jejím středečním jednání uvedl, že postoje V4 k migračnímu tématu se nemění. Zásadní zůstává ochrana vnějších hranic EU a dobrovolnost přijímání migrantů, řekl Pellegrini. S vıjimkou Slovenska přitom nechtějí další visegrádské země přijmout jediného migranta navzdory volání dalších unijních zemí po solidaritě s přetíženımi státy.

Babiš plánuje cesty do Maroka a Alžírska

Babiš zdůraznil, že zásadní pro něj je snaha o dohodu Bruselu se státy severní Afriky, jimž by unie mohla poskytnout finanční prostředky na snížení počtu migrantů směřujících přes jejich území do Evropy. Českı premiér má v plánu cesty do Maroka a Alžírska, kde by chtěl přímo na místě vidět, proč se tudy běženci dostávají na moře a k evropskım břehům. „Chci mluvit s těmito zeměmi a znát jejich názor, protože nejlepší je jet do terénu a vidět to naživo,“ dodal českı premiér.

Posílení finanční pomoci severní Africe podle Pellegriniho podporuje celá visegrádská čtyřka.

Tusk bude s unijními lídry v Salcburku diskutovat o uspořádání summitu EU s arabskımi státy začátkem příštího roku a o možné migrační dohodě s Egyptem. Zásadním problémem však zůstává situace v Libyi, kde jsou kvůli rivalitě dvou vlád a znepřátelenıch ozbrojenıch skupin velmi nejasné poměry.