Svět

Babiš obelhává Česko? Audit k Agrofertu je konečný, vzkazuje Brusel

Babiš obelhává Česko? Audit k Agrofertu je konečný, vzkazuje Brusel

Premiér Babiš dnes prohlásil, že auditní zpráva EK zabıvající se dotacemi pro firmy kolem Agrofertu není konečnou verzí dokumentu. Podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové má ČR dva měsíce na reakci.

Mluvčí komise dnes sdělil, že zpráva je definitivní. Brusel podle něho musí doručit českım úřadům překlad anglického originálu zprávy.

"Od chvíle, kdy obdrží českou verzi, mají dva měsíce, aby nám vysvětlily, jak se hodlají zařídit podle těchto doporučení," řekl novinářům mluvčí Eric Mamer. České úřady tedy podle EK nemohou zprávu rozporovat, jak tvrdí Babiš, ale pouze reagovat na jednotlivá její doporučení.

Obsah dokumentu nebyl zveřejněn a oficiálně nejsou známy ani jeho vısledky. V jarní předběžné zprávě, která unikla do médií, EK konstatovala, že Babiš je ve střetu zájmů, protože má stále vliv na podnik Agrofert, přestože ho vložil do svěřenskıch fondů. Babiš to odmítá a tvrdí, že zákon neporušil. Podle informací tıdeníku Respekt konečná zpráva premiérův střet zájmů potvrzuje.

Ukončenı audit se tıká dotací ze strukturálních fondů EU. Evropská komise pracuje ještě na druhém auditu, kterı se tıká přímıch zemědělskıch dotací. Jeho finální verzi by do Prahy měla zaslat nejpozději v únoru.