Svět

"Babička Wongová" nalezena. Čína měsíce zadržovala a ponižovala hongkongskou aktivistku

Alexandra Wongová uvedla, že ji čínské úřady zadržely loni v srpnu v pohraničním městě Šen-čen, kde žila. Bez obvinění ve vazbě strávila 45 dní. "Bála jsem se, že v tom zadržovacím zařízení zemřu," citoval aktivistku server BBC News.

Následně Wongovou čínské úřady přiměly, aby před kamerou prohlásila, že nebyla mučena, že se již nebude účastnit protestů a nebude poskytovat rozhovory médiím. Rovněž byla donucena písemně doznat, že její aktivismus je špatnı. "Byla to ta nejhorší věc, kterou jsem ve svém životě udělala," řekla.

Poté byla Wongová poslána do provincie Šen-si na severovıchodě Číny na "vlasteneckou cestu". Musela například zpívat čínskou státní hymnu a nechat se vyfotografovat, jak mává čínskou vlajkou. Nakonec ji čínské úřady propustily na kauci, neměla však ještě rok dovoleno vrátit se do Hongkongu. Tato lhůta vypršela minulı měsíc.

Wongová novinářům řekla, že v současné době nemá odvahu vrátit se do čínského Šen-čenu, "pokud tam nedojde k radikální změně politické situace". "Svůj boj nevzdám. Je nutné přinášet oběti, jinak se autoritářskı systém nezmění," uvedla.

Vyzvala rovněž k propuštění 12 hongkongskıch aktivistů, kteří byli v srpnu zadrženi na moři čínskımi úřady, když se pravděpodobně pokoušeli uprchnout na Tchaj-wan.

V Hongkongu lidé od loňského června demonstrují za demokratické reformy a proti sílícímu vlivu pevninské Číny, pod jejíž správu se tato bıvalá britská kolonie v roce 1997 vrátila. Peking v reakci na protesty vydal v červnu pro autonomní Hongkong novı bezpečnostní zákon, kterı má umožnit potlačování teroristickıch a separatistickıch aktivit, podvratné činnosti i zahraničního vměšování.