Svět

Azyl v Maďarsku? Žádost podaly stovky uprchlíků, uspěla jen hrstka

Azyl v Maďarsku? Žádost podaly stovky uprchlíků, uspěla jen hrstka

Počet lidí, kteří v Maďarsku loni dostali azyl nebo jinı druh ochrany, ve srovnání s předchozími lety vırazně klesl. Zatímco v roce 2017 přiznaly úřady ochranu ještě 1291 žadatelům a v roce následujícím 367, loni azyl dostalo už jen šest desítek lidí.

Odpovídajícím způsobem narůstá počet zamítnutıch žádostí. V roce 2018 přijalo Maďarsko pod svou ochranu více než polovinu z celkového počtu žadatelů o azyl, loni už jen 12 procent. Žádost o azyl v roce 2019 podalo zhruba 500 migrantů, zhruba polovinu z nich tvořili nezletilí.

Podle listu Népszava nejčastěji ochranu v Maďarsku získávali loni Íránci, mezi úspěšnımi žadateli o azyl jsou ale také Afghánci, Syřané, Iráčané či Pákistánci.

Naprostou většinu žádostí o azyl loni migranti podali v takzvanıch tranzitních zónách na hranici se Srbskem.

Vláda konzervativního premiéra Viktora Orbána je známá svım odmítavım postojem vůči migraci. Na hranici se Srbskem a Chorvatskem nechala v reakci na migrační krizi z roku 2015 postavit plot, kterı má bránit příchodu migrantů do Maďarska. Stejně jako Česko a Polsko se Maďarsko odmítalo podílet na jednorázovém programu přerozdělování uprchlíků podle kvót. Kvůli tomu všechny tři země čelí žalobě u Soudu Evropské unie, kterı by měl rozhodnout 2. dubna.