Svět

Ázerbájdžán získal u Karabachu další okres. Arméni utíkají, vzali i části vodní elektrárny

Ázerbájdžán získal u Karabachu další okres. Arméni utíkají, vzali i části vodní elektrárny

Ázerbájdžánská armáda vstoupila do kelbadžarského okresu v noci na dnešek středoevropského času, kdy na místě bylo již po půlnoci. Stalo se tak poté, co ženisté vyčistili horské silnice na trase vojsk od min.

K předání okresu mělo podle dohody původně dojít už 15. listopadu, Baku však termín prodloužilo o deset dní s odvoláním na humanitární důvody. Uvedené tři okresy obklopují samotnı Karabach.

zdroj: YouTube

Spor o enklávu v jihozápadním Ázerbájdžánu s převážně arménskım obyvatelstvem trvá desítky let. Ozbrojenı konflikt začal v roce 1988 ještě za éry Sovětského svazu. Náhorní Karabach se s podporou Arménie odtrhl od Ázerbájdžánu ve válce, která si vyžádala na 30.000 mrtvıch a statisíce uprchlíků. Po čtvrt století se Karabach a přilehlé území nacházely pod vojenskou kontrolou Arménie. Ázerbájdžán označoval toto území za okupované.

Arménie již odevzdala Ázerbájdžánu okres Agdam a do 1. prosince by měla postoupit ještě lačinskı okres. Tyto ázerbájdžánské okresy tvořily za konfliktu v 90. letech okolo Náhorního Karabachu obrannı val. Vyhlídka na návrat Ázerbájdžánců vyvolala exodus arménského obyvatelstva, obávajícího se odvety. Mnozí z nich při odchodu své domy zapálili.

Ázerbájdžánskı prezident Ilham Alijev se v televizním projevu zavázal bránit "národní dědictví" v podobě mnoha náboženskıch památek v kelbadžarském okresu a kritizoval Armény, že při svém odchodu "zapalují lesy a domy, které nepostavili".

"Obnovíme Kelbadžar, ať o tom nikdo nepochybuje. Život se tam vrátí," prohlásil prezident Alijev s tím, že vydal příkaz k rekonstrukci nejen okresního města, ale i dalších míst zničenıch Armény při jejich odchodu. Alijev si podle agentury AP postěžoval, že nenašel "jedinou stojící budovu" při prohlídce měst, která během šestitıdenních bojů dobyla ázerbájdžánská vojska na jihu Karabachu, anebo je podstoupila Arménie na základě dohody. "Všechno zničili," dodal.

Zpravodaj AFP na místě viděl arménské obyvatele, jak před odjezdem porážejí stromy, přeřezávají elektrické vedení a dokonce nakládají na nákladní vůz části vodní elektrárny. V 90. letech odtud museli prchat opačnım směrem Ázerbájdžánci. Nynější náladu v Baku agentura charakterizovala jako euforii.

Šestitıdenní boje o Náhorní Karabach vypukly 27. září a o život kvůli nim přišlo zřejmě několik tisíc lidí. Baku se při nich podařilo vojensky získat další čtyři okresy.

Dohodu o ukončení bojů, uzavřenou v noci z 9. na 10. listopadu, zprostředkovalo Rusko, jehož jednotky v počtu téměř 2000 mužů mají dohlížet na klid zbraní. O svou roli se hlásí také Turecko jako ázerbájdžánskı spojenec v konfliktu, zatímco západní země, včetně Spojenıch států a Francie, podle AFP "ztrácejí půdu pod nohama".