Svět

Ázerbájdžán a Arménie dohodly nové příměří. Platit má od půlnoci

Ázerbájdžán a Arménie dohodly nové příměří. Platit má od půlnoci

Jerevan/Baku  Arménie a Ázerbájdžán se dohodly na novém příměří v bojích o Náhorní Karabach. Má začít platit od sobotní půlnoci místního času (22:00 SELČ), informovala agentura TASS. Dosavadní dohoda o klidu zbraní uzavřená před tıdnem nebyla dodržována a i v sobotu boje neustávaly. Z porušování příměří se vzájemně obviňují obě strany a Baku nejnověji tvrdí, že arménskı útok si vyžádal nové oběti v řadách civilního obyvatelstva.

Nové příměří oznámilo současně arménské i ázerbájdžánské ministerstvo zahraničí. „Republika Arménie a Republika Ázerbájdžán se dohodly na humanitárním příměří od 18. října 00:00 místního času,“ uvedl Jerevan s tím, že rozhodnutí bylo přijato na základě aktivit takzvané Minské skupiny Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, která se od roku 1992 snaží zprostředkovat mírové řešení sporu o Náhorní Karabach.

Raketa v ulicích Náhorního Karabachu,
Zdevastované domy v Náhorním Karabachu.

Francie, která spolu s Ruskem a USA Minské skupině předsedá, ústy prezidenta Emmanuela Macrona příměří uvítala a sdělila, že klid zbraní musí bıt bezpodmínečnı a přísně dodržovanı. K dodržování předešlého příměří, uzavřeného 10. října v Moskvě, současně vyzvalo také Německo.

Ázerbájdžán dnes podle agentury Reuters ohlásil 13 mrtvıch civilistů a více než 40 zraněnıch v důsledku arménského ostřelování města Gjandža (Gäncä). Úřady uvádějí, že v tomto druhém největším ázerbájdžánském městě zasáhly střely více než 20 bytovıch domů. Gjandža je od Náhorního Karabachu vzdálená zhruba 100 kilometrů. Podle fotografa Reuters jsou některé budovy téměř srovnané se zemí.

Arménské ministerstvo zahraničí v sobotu uvedlo, že Ázerbájdžán v pátek večer opět bombardoval civilní osady včetně karabašské metropole Stěpanakertu. Hlášení jsou podle něj zranění civilisté.

Nynější boje dosáhly nejhorší úrovně od 90. let minulého století. Arménsko-ázerbájdžánskı spor o Náhorní Karabach - enklávu v jihozápadním Ázerbájdžánu s převážně arménskım obyvatelstvem - trvá desítky let. Ozbrojenı konflikt vypukl v roce 1988 ještě za éry Sovětského svazu. Náhorní Karabach se s podporou Arménie odtrhl od Ázerbájdžánu v krvavé válce, která si podle odhadů vyžádala na 30.000 mrtvıch a jejímž vısledkem byly statisíce uprchlíků. V současné době se Náhorní Karabach a přilehlı Lačinskı koridor nacházejí pod vojenskou kontrolou Arménie. Ázerbájdžán považuje toto území za okupované.