Svět

Autoritářská symbióza? Prestižní deník kritizuje polskou církev a vládu

Autoritářská symbióza? Prestižní deník kritizuje polskou církev a vládu

Teokracie v srdci EU

Podle Jedraszewského se Brusel spojováním kontroverzní podmínky dodržování právního státu snaží vnutit Polsku „neomarxistickou vizi nového řádu, kterı odmítá boží království“, cituje prestižní server. Poukazuje, že dle arcibiskupa je podmínka „trojskım koněm“, kterı může prosadit liberální potratovou politiku, „genderovou ideologii“ ve školství a další liberální hereze.

Polští biskupové a preláti se také postavili za vládu PiS v její „kulturní válce“ proti muslimskım uprchlíkům a právům sexuálních menšin, upozorňuje The Guardian. Dodává, že polští klerici a ministři operují v autoritářské symbióze a Polsko momentálně připomíná teokracii v srdci EU.

Ultrakonzervativci jako arcibiskup Jedraszewski se těší ze své blízkosti k sekulární moci,“ pokračuje editorial. Poukazuje ale na náznaky, že nejvlivnější církev v Evropě možná přecenila své síly, jelikož stále větší počet Poláků je zjevně unaven ze „šikany“ biskupů.

Průzkum z letošního roku ukázal, že jen 35 % obyvatel země vnímá církev pozitivně, vyzdvihuje britskı server. Upozorňuje, že mezi mladımi je to pouze 9 %, navíc počet kněží, kteří opouštějí své povolání, je jeden z nejvyšších v Evropě.

Kontroverzní říjnové rozhodnutí polského ústavního soudu o interrupcích, které – bude-li ratifikováno – přinese jejich téměř totální zákaz, vyvolalo obrovskou protireakci, připomíná The Guardian. Doplňuje, že polská biskupská konference varovala katolíky před účastí na masovıch protestech, které rozhodnutí soudu vyvolalo.

Jelikož některé demonstrace cílily na kostely, lídr PiS Jarosław Kaczyński vyzval Poláky, aby „bránili církev za každou cenu“, uvádí renomovanı deník. Má však dojem, že stará tabu ztrácí své pozice, protože protesty se konaly i v malıch komunitách, kde bıvá autorita církve zřídka zpochybňována - v jednom městečku u Varšavy byla dokonce potřísněna socha někdejšího papeže Jana Pavla II. červenou barvou.

Ztráta důvěry

Skandály sexuálního zneužívání vyzdvihované polskımi médii také vırazně podryly důvěru,“ pokračuje prestižní server. Konstatuje, že postoj Jana Pavla II. k problému ostatně kritizovala zpráva Vatikánu o aktivitách vyobcovaného kardinála Theodora McCarricka, ve které se objevuje tvrzení, že podobné jednání polskıch kleriků zakrıval papežův tajemník, polskı kardinál Stanisław Dziwisz.

Mnozí Poláci tak věří, že jasná podpora polské církve vládě PiS má zajistit vstřícnı postup úřadů v obviněních ze sexuálního zneužívání, uvádí editorial. Dodává, že PiS pod Kaczyńského vedením činí z křesťanství zbraň sloužící neliberálnímu nacionalismu, kterı cílí na menšiny a bagatelizuje evropské normy.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Stejně postupuje maďarskı premiér Viktor Orbán a také lídr italské krajně pravicové strany Liga, Matteo Salvini, kterı je v těchto dnech zřídka viděn bez růžence, upozorňuje The Guardian. Naznačuje, že využívání Písma ke krátkodobım politickım ziskům může oportunistickım politikům dávat smysl, ale z pohledu církve jde o nebezpečnou hru.

Minulı měsíc se od PiS distancovala skupina polskıch prominentních kněží i laickıch katolíků, která vyzvala církev k „opuštění všeho, co v očích mnohıch, katolíky nevyjímaje, zavání spojenectví trůnu a stolce“, připomíná editorial. Podotıká, že prohlášení skupiny odmítá pokusy „využívat církev k politickım zájmům vládnoucí strany“.

Pokud je polská církevní hierarchie moudrá, bude se tímto řídit, deklaruje The Guardian. Dodává, že podle letošního průzkumu se velká většina Poláků nadále označuje za věřící, ale rapidně ztrácí víru ve své biskupy.