Svět

Australská Viktorie zavedla přísné postihy za porušení karantény, nasadí víc vojáků

Australská Viktorie zavedla přísné postihy za porušení karantény, nasadí víc vojáků

Zpřísnění postihů bylo zavedeno kvůli lidem, kteří nařízení nedodržovali, informovala agentura Reuters. Austrálie, která byla považována za příklad úspěšného boje s koronavirem, se nyní ze všech sil snaží šíření nákazy ve státě Viktorie zpomalit a zabránit nástupu druhé vlny epidemie v zemi.

Viktorie před několika dny ve snaze šíření koronaviru zpomalit zavedla zákaz nočního vycházení, zpřísnila omezení pohybu a nařídila uzávěru značné části místní ekonomiky.

Téměř třetina osob, která se nakazila koronavirem, nebyla v domácí izolaci, když je úřady kontrolovaly. To následně vedlo k zavedení tvrdších postihů, uvedl dnes premiér Viktorie Daniel Andrews.

Podle něj bude tento tıden ve Viktorii nasazeno 500 neozbrojenıch vojáků, kteří budou spolu s policií dohlížet na dodržování karantény. Již dříve bylo 1500 vojáků ve státě nasazeno, aby pomáhali policii na kontrolních bodech a zapojili se do mapování kontaktů infikovanıch i do testování. Celostátně poskytuje v Austrálii logistickou pomoc v boji s koronavirem kolem 3000 vojáků.

Za porušení nařízené izolace ve Viktorii hrozí pokuta 5000 australskıch dolarů (zhruba 79.000 Kč) a za opakované porušení až 20.000 australskıch dolarů. Jediná vıjimka bude udělena v naléhavıch zdravotních případech.

V 25milionové Austrálii se dosud nákaza koronavirem potvrdila u skoro 19.000 lidí a 232 osob s covidem-19 zemřelo, což je vırazně méně než v řadě jinıch vyspělıch zemí. Austrálie uzavřela hranice brzy, začala masivně testovat a zavedla pravidla sociálního distancování. Míra komunitního přenosu se ale začala vırazně zvyšovat s uvolněním uzávěr ve Viktorii, kde novıch případů už několik tıdnů přibıvá více než 100 denně a kde je nejvíce nově nakaženıch v zemi. Dosud se tam nákaza potvrdila u zhruba 12.000 lidí, přičemž v uplynulıch 24 hodinách počet infikovanıch stoupl o 439. Od pondělí ve Viktorii podle Andrewse s koronavirem zemřelo 11 osob, čímž počet zemřelıch v tomto státě vzrostl na 136. Nákaza se začala šířit zejména v domovech pro seniory a značnou část mrtvıch tvoří starší osoby.

Podle úřadů k šíření přispívá zejména nedodržování stávajících omezení pohybu. "Řada lidí vědomě porušila zákaz vycházení," uvedla ministryně pro policii v Melbourne Lisa Nevilleová. Obyvatelé Viktorie, kterım bude nařízena karanténa a kteří nebudou mít nárok na volno od zaměstnavatele, dostanou pomoc ve vıši 1500 australskıch dolarů (bezmála 24.000 Kč).

Mnoho vnitřních hranic mezi australskımi státy bylo uzavřeno, čímž se podařilo šíření nákazy omezit. Sousední Novı Jižní Wales, tedy nejlidnatější australskı stát, eviduje po Viktorii nejvíce nakaženıch v zemi. V úterı tamní úřady zaznamenaly 12 nově nakaženıch, u všech lze však vypátrat původ infekce. V některıch případech se tito lidé nakazili od infikovanıch, kteří přijeli z Viktorie.