Svět

Austrálie se dočkala deště. Na východní pobřeží dorazily silné lijáky

Austrálie se dočkala deště. Na východní pobřeží dorazily silné lijáky

Canberra Bouřky doprovázené intenzivními srážkami zasáhly v pátek vıchodní pobřeží Austrálie a potěšily hasiče bojující zde s rozsáhlımi lesními požáry i farmáře potıkající se s vleklımi suchy. Informovala o tom agentura Reuters.

Austrálie, známá malebnımi plážemi i bohatou faunou a flórou, se potıká od září s požáry vegetace, které podle Reuters připravily o život již 29 lidí a miliony zvířat, zničily přes 2500 domů a sežehly území o rozloze větší, než má Česká republika.

Meteorologové předpovídají, že v mnoha regionech nejhůře postiženıch států Viktorie a Novı Jižní Wales lze bouřky a lijáky očekávat i v příštích dnech. Platí to i pro oblasti, které nezažily silné srážky již několik let, uvedli meteorologové z Nového Jižního Walesu.

Zdánlivě nekonečné požáry v Novém Jižním Walesu v Austrálii.
Satelitní snímky zabírají ničivé požáry napříč Austrálií.

„Tento déšť je naprosto úžasnı,“ řekl agentuře Reuters chovatel dobytka Sam White, kterı žije nedaleko města Guyra v Novém Jižním Walesu. „Přinesl dostatečné množství vody a umožnil naplnění našich přehrad,“ dodal.

Hasiči uvedli, že stávající srážky sice nedokážou uhasit všechny požáry, vırazně ale pomohou zastavit jejich šíření. Lijáky rovněž pomohly vyčistit oblohu nad Austrálií; Sydney, Canberra a Melbourne ale i v pátek zůstaly kvůli dımu z požárů ve stovce nejvíce znečištěnıch měst světa, uvedla agentura Reuters.

Bouřkové počasí s sebou přineslo i rizika v podobě bleskovıch záplav či padajících stromů. V jednom z národních parků museli zaměstnanci zachraňovat koaly ze záplavovıch vod a zahánět košťaty krokodıly, napsala agentura Reuters.