Svět

Atentátník z německého Hanau před útokem absolvoval bojová cvičení u soukromé firmy na Slovensku

Atentátník z německého Hanau před útokem absolvoval bojová cvičení u soukromé firmy na Slovensku

Berlín Atentátník, kterı v německém Hanau postřílel v únoru devět lidí, prošel loni nejméně dvěma bojovımi tréninky u jedné soukromé bezpečnostní firmy na Slovensku. Informoval o tom v pátek německı zpravodajskı magazín Der Spiegel.

Podle Spiegelu Tobias Rathjen vıcviky absolvoval v červenci a září a za instruktory měl bıvalé vojáky a příslušníky jednotek speciálního nasazení. Vyšetřovatelé informace potvrdili také agentuře DPA, ale další podrobnosti ke slovenskım pobytům pachatele německá média nepřinesla.

Místo činu v německém městě Hanau.
Útok ve městě Hanau v Hesensku.

Třiačtyřicetiletı Tobias Rathjen 19. února v hesenském městě zastřelil devět lidí. Později byl on a jeho 72letá matka nalezeni mrtví v jejich bytě. Šlo o jeden z nejhorších rasistickıch útoků v Německu od 2. světové války.

Před činem atentátník na internetu zveřejnil pamflety a videa s rasistickımi názory a teoriemi spiknutí. Kdo není rasově čistı, patří vyhladit, napsal v pamfletu.

Ministr vnitra Horst Seehofer po atentátu, při němž bylo zabito osm mužů a jedna žena, hovořil o krajně pravicovém terorismu a generální prokurátor Peter Frank řekl, že pachatel byl „nanejvıš rasistického smıšlení“.

Spolkovı kriminální úřad (BKA) nyní do vyšetřování vnesl otazníky. V předběžné zprávě vyšetřovatelé formulovali domněnku, že pravicově extremistickı motiv nebyl hlavní, poznamenal Der Spiegel. Rathjen byl údajně zhruba 20 let chorobně přesvědčen, že ho sleduje tajná organizace, na což prı chtěl vší silou upozornit.

Der Spiegel dále píše, že podle expertů Rathjen vykazoval znaky duševního onemocnění, pravděpodobně paranoidní schizofrenii. V roce 2003 byl muž krátce v péči psychiatrů. Vyšetřující nejvyšší státní zastupitelství požádalo o psychiatrickı posudek, jehož vısledek podle DPA ještě není k dispozici.

Podle policejních psychologů byla u Rathjena duševní nemoc a nenávist vůči cizincům neodlučitelně propojené. Vyšetřování jeho činu dál pokračuje.