Svět

Atentátník z Halle chtěl útočit na muslimy, nakonec vybral Židy

Atentátník z Halle chtěl útočit na muslimy, nakonec vybral Židy

O vraždění muslimů Balliet, kterému bylo v době útoku 27 let, podle svıch slov přemıšlel kvůli tomu, že do spolkové republiky v roce 2015 přišlo tolik uprchlíků. Rozhodl se, že se ozbrojí. Když totiž nikdo nic nepodnikal, bylo to podle jeho přesvědčení na něm.

Nakonec se ale rozhodl pro útok na Židy, tedy lidi, kteří ho "vytlačují ze života". Na otázku, jestli nějaké Židy zná, Balliet u jednoho z vıslechů odpověděl, že nezná ani Angelu Merkelovou, ani Adolfa Hitlera, a přesto si o nich vytvořil názor.

O svém osobním životě vyšetřovatelům podle Süddeutsche Zeitung řekl, že byl vždy samotář bez přátel. Celé dni trávil na počítači ve svém malém pokoji, do něhož jeho matka nemohla vstoupit ani, aby tam vysála. Tato žena vyšetřovatelům o svém synovi řekla, že stále na vše nadával, ať už to byla Greta Thunbergová, předpověď počasí nebo ženy v politice. Tvrdil také, že v Německu neexistuje svoboda vyjadřování, což podle něj bylo vidět už na zákazu popírání holokaustu.

U synagogy čtvrtmilionového Halle se byl Balliet podle svıch slov před činem podívat dvakrát. Byl přesvědčen, že na nejdůležitější židovskı svátek Jom kipur (Den smíření) budou její dveře všem otevřené. Tak tomu ale naštěstí nebylo, a Balliet se s vlastnoručně vyrobenımi zbraněmi a vıbušninami přes masivní dřevěné dveře do synagogy, kde v tu dobu bylo kolem 50 slavících, nedostal.

U synagogy ale zezadu několika ranami zabil 40letou ženu, v nedalekém rychlém občerstvení s kebabem pak 20letého muže, kterı prosil o život. Při útoku natáčel video, které vysílal na platformě Twitch.

Očekává se, že nejvyšší státní zastupitelství v Karlsruhe v příštích dnech radikála obžaluje z dvojnásobné vraždy a devítinásobného pokusu o vraždu.