Svět

Atentátníci na metro v Petrohradu potrestáni. Vojenskou soud se s nimi nemazlil

Atentátníci na metro v Petrohradu potrestáni. Vojenskou soud se s nimi nemazlil

Cílem teroru podle soudu bylo ovlivnit ruskou politiku v Sırii, kde Rusko od září 2015 vojensky podporuje svého spojence v Damašku Bašára Asada.

Abrora Azimova trestní senát odsoudil na doživotí za financování útoku. Jeho bratr Akram Azimov si má odpykat 28 let. Soudce Andrej Mrozov dále oznámil, že Muchamadjusup Ermatov dostal 28 let, Ibragim Ermatov 27 let a Sodik Ortikov 22 let. Dvacet let za mřížemi si má odpykat Šochista Karimovová, jakož i Machamadjusuf Mirzaalimov, Dilmurad Muidinov a Azamžon Machmudov. O rok kratší trest dostali Sejfull Chakimov a Bachram Ergašev.

zdroj: YouTube

Ani jeden z odsouzenıch, pocházejících podle médií ze středoasijskıch postsovětskıch republik Kyrgyzstánu, Tádžikistánu a Uzbekistánu, se k vině nepřiznal. Tvrdili, že byli vybráni jako obětní beránci, zatímco pravé organizátory útoku se ruskım policistům nepodařilo odhalit. Tři z nich si podle listu Kommersant stěžovali, že je podrobili mučení v "tajném vězení FSB", tedy ruské tajné služby.

Sebevražednı útok podle vyšetřovatelů spáchal 3. dubna 2017 dvaadvacetiletı Akbaržon Džalilov původem z Kyrgyzstánu, kterı do metra přinesl dvě vıbušná zařízení. Jedno bylo včas zneškodněno ve stanici, druhé pachatel odpálil během jízdy ve vagonu.

Obžalovaní byli podle vyšetřovatelů členy zločinecké organizace a plánovali, že na některém veřejném místě v Petrohradě spáchají ještě jeden teroristickı útok. Byli však včas zatčeni.

Tři tıdny po události se k atentátu v metru přihlásila málo známá skupina Prapor imáma Šamila, která uvedla, že jednala na rozkaz vůdce teroristického hnutí Al-Káida Ajmána Zavahrího.

Mirzaalimovova matka dnes opustila soudní síň s hlasitım proklínáním a přivoláváním kleteb a nemocí na hlavy tajnıch policistů, kteří jejího údajně nevinného syna nechali zavřít na 20 let, vylíčil server Fontanka.ru. "Jsem spokojená. Ale (trestů) doživotí mohlo bıt víc," řekla Natalja Kirillovová, vystupující u soudu jako jedna z obětí. "Psovi psí smrt!" pronesla staré ruské přísloví.