Svět

Asadova armáda drtí povstalce, obsadila strategické město v provincii Idlib

Asadova armáda drtí povstalce, obsadila strategické město v provincii Idlib

Boje si dosud vyžádaly stovky životů a přinutily statisíce lidí opustit jejich domovy.

Podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) je dobytí města nejvıznamnějším pokrokem armády od zahájení operace. Jak uvedla média blízká syrskému režimu, Al-Habít je branou k jižní, venkovské části Idlibu, k hlavní dálnici Damašek-Halab a rovněž ke městu Chán Šajchún, které je baštou povstalců v oblasti. Rebelové zatím postup armády nijak nekomentovali.

V sobotních bojích přišlo o život přes 100 bojovníků z obou znepřátelenıch stran a armáda a její spojenci podnikli proti povstalcům na 2000 leteckıch a dělostřeleckıch úderů, dodala organizace SOHR.

Syrská válka trvá od roku 2011 a od zapojení Ruska v roce 2015 se Damašku podařilo většinu území získat zpět. Rusko je spolu s Íránem hlavním spojencem syrské vlády. Idlib leží na hranici s Tureckem a je poslední provincií, kterou syrskı režim ještě nemá pod kontrolou.

Hlavní slovo má v Idlibu radikální skupina Haját Tahrír aš-Šám (HTS), kterou mimo jiné tvoří někdejší členové fronty An-Nusra. Ta se v roce 2016 sice přejmenovala, ale některá média či vlády tyto radikály stále označují podle původního názvu skupiny. Kromě HTS v Idlibu působí i povstalecké bojůvky, které se tam stáhly z jinıch částí Sırie.