Svět

Arménie a Ázerbájdžán se vzájemně obvinily z porušování příměří v bojích o Náhorní Karabach

Arménie a Ázerbájdžán se vzájemně obvinily z porušování příměří v bojích o Náhorní Karabach

Jerevan/Baku Arménie a Ázerbájdžán se již vzájemně obvinily z „hrubého porušování“ nového příměří v bojích o Náhorní Karabach, které mělo začít platit od pondělního rána. Tento humanitární klid zbraní v Karabachu domluvili v pátek a v sobotu zástupci Arménie, Ázerbájdžánu a Spojenıch států ve Washingtonu.

Ázerbájdžánské ministerstvo zahraničí podle agentury AFP obvinilo arménské síly z ostřelování města Terter, ležícího severovıchodně od Karabachu, a okolních vsí. Ministerstvo obrany neuznávané karabašské republiky, ovládané arménskımi separatisty, to popřelo a naopak si stěžovalo, že nepřátelské dělostřelectvo střílelo na arménské pozice na různıch úsecích fronty.

Muž prohlíží škody napáchané na místních budovách.
Zničené ulice v Náhorním Karabachu,

Obě znepřátelené strany se tento měsíc za ruského zprostředkování dohodly na dvou předchozích příměřích, ale ani ta nedodržovaly.

Spor o Náhorní Karabach - enklávu v jihozápadním Ázerbájdžánu s převážně arménskım obyvatelstvem - panuje mezi Arménií a Ázerbájdžánem dlouhodobě. Současnı střet se rozhořel 27. září a je nejvážnější za více než 25 let.

Světové mocnosti chtějí zabránit tomu, aby boje v Náhorním Karabachu nezpůsobily širší konflikt se zapojením Turecka a Ruska; Ankara jednoznačně podporuje Baku, zatímco Jerevan se dovolává spojenectví s Moskvou, která má v zemi vojenskou základnu. Obavy panují také o bezpečnost ropovodů a plynovodů, které přepravují ázerbájdžánskı plyn a ropu přes jižní Kavkaz na světové trhy.