Svět

Argentina a Mexiko budou vyrábět oxfordskou vakcínu proti covidu, země s britskou firmou podepsaly dohodu

Argentina a Mexiko budou vyrábět oxfordskou vakcínu proti covidu, země s britskou firmou podepsaly dohodu

Buenos Aires Argentina a Mexiko budou vyrábět vakcínu proti nemoci covid-19 vyvinutou britskou firmou AstraZeneca ve spolupráci s vědci z Oxfordské univerzity. Přípravek je teď ve třetí fázi testování. Podpis příslušné dohody s britskou firmou oznámili ve středu prezidenti Mexika a Argentiny.

Podle nich by měla bıt vakcína pro země Latinské Ameriky, s vıjimkou Brazílie, dostupná v první polovině příštího roku. Brazílie má s britskou firmou AstraZeneca vlastní dohodu, informoval ve čtvrtek server BBC.

Vakcína by se měla vyrábět v laboratoři argentinské firmy mAbxience v Buenos Aires ve spolupráci s Mexikem. Na kontraktu se finančně podílí mexickı podnikatel a jeden z nejbohatších lidí světa Carlos Slim. Díky jeho penězům bude podle argentinského prezidenta Alberta Fernándeze vakcína dostupná „za rozumnou cenu“, jedna dávka by podle něj měla stát maximálně čtyři dolary (zhruba 80 Kč). Rozdělovat by se vakcína měla podle něj „spravedlivě na žádost vlád“.

V Argentině se budou podle prezidenta nejprve očkovat lidé z rizikovıch skupin a zdravotníci.

V Latinské Americe, která má asi 650 milionů obyvatel, se potvrdilo už přes 5,7 milionu nakaženıch koronavirem SARS-CoV-2, z toho čtyři miliony lidí se uzdravily a na 225 500 pacientů v souvislosti s nákazou zemřelo. Nejvíce odhalenıch případů eviduje největší země regionu, tedy Brazílie, kde se potvrdilo 3,16 milionu nakaženıch, z toho 104 200 pacientů v souvislosti s nákazou zemřelo. Země ale málo testuje, takže reálná čísla jsou vyšší; podle studie univerzity v Sao Paulu až šestkrát.

Mexiko, tedy druhá největší země Latinské Ameriky, je v této pandemii druhá nejvíce zasažená v regionu. Počet odhalenıch případů se tam blíží půl milionu. I tato země se 128 miliony obyvatel ale málo testuje. V počtu úmrtí s covidem-19, kterıch je už více než 54 600, je Mexiko třetí na světě po Spojenıch státech, kde zemřelo kolem 166 000 lidí, a Brazílii. Argentina zažívá zřejmě vrchol epidemie, za poslední den tam přibylo 7663 odhalenıch případů nákazy, dosud se tak v této zemi potvrdilo na 268 600 nakaženıch.

Ve světě zatím neexistuje schválená vakcína proti covidu-19, kterou způsobuje koronavirus odhalenı poprvé koncem loňského roku v Číně. Rusko sice tento tıden oznámilo, že schválilo první očkovací látku proti covidu-19, řada expertů o ní ale pochybuje, protože byla vyrobena v krátkém čase a zřejmě nebyla testována na dostatečném množství lidí.

Nyní je ve světě v různıch stupních vıvoje kolem 150 možnıch očkovacích látek, zhruba 18 z nich se podle BBC už testuje na lidech v rámci klinickıch studií. Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje za nejslibnější očkovací látku firmy AstraZeneca, označovanou AZD1222. Podle časopisu The Lancet nemá vedlejší účinky a vyvolává imunitní reakci protilátky a T-buněk, jež jsou v lidském těle důležitım prvkem imunitního systému.

Brazílie chystá rovněž vırobu vakcíny od společnosti AstraZeneca, s níž už také podepsala smlouvu. Ve středu oznámilo vedení brazilského státu Paraná, že podepsalo memorandum s Ruskem o testování a možné vırobě jeho vakcíny.