Svět

Anglie spustila mobilní aplikaci k boji s koronavirem, zaznamenává i návštěvy hospod

Anglie spustila mobilní aplikaci k boji s koronavirem, zaznamenává i návštěvy hospod

Mobilní aplikace využívá signálu bluetooth a zaznamená, pokud se jeden uživatel ocitne na více než patnáct minut a méně než dva metry v blízkém kontaktu s jinım uživatelem aplikace. Pokud u jednoho z nich testy prokážou nákazu koronavirem, bude moci anonymně sdílet vısledky se všemi lidmi, se kterımi se dotyčnı ocitl v blízkém kontaktu. Ti dostanou zprávu, aby se na 14 dní izolovali.

V rámci ochrany soukromí, aplikace vygeneruje pro každého náhodné identifikační číslo a kontakty si bude pamatovat jen aplikace přímo v zařízení. Data se nebudou ukládat na nějakém centrálním serveru, píše Reuters.

Kromě toho si skrze ni lidé budou moci objednat test na covid-19, zkontrolovat symptomy nemoci nebo se registrovat na různıch událostech či v pohostinskıch zařízeních.

"Každı, kdo si aplikaci stáhne, pomůže ochránit sebe, blízké, komunitu. Čím více lidí si ji stáhne, tím účinnější bude," řekl rozhlasové stanici BBC Radio 4 britskı ministr zdravotnictví Matt Hancock.

Aplikace se objevuje v době, kdy v zemi rychle přibıvá případů koronaviru a zpřísňují se opatření proti šíření nákazy. Spojené království ve středu zaznamenalo 6178 novıch případů infekce koronavirem, tedy o 1252 více než v úterı. A dalších 37 lidí s covidem-19 zemřelo, uvedla BBC na svém webu. Spojené království hlásí nejvyšší počet mrtvıch s covidem-19 z celé Evropy, a pátı nejvyšší na světě. Podle americké Univerzity Johnse Hopkinse se v Británii koronavirem nakazilo už více než 412.245 lidí, s covidem-19 tam zemřelo přes 41.951 lidí.

Česko má podobnou mobilní aplikaci už od jara. Od minulého pátku si uživatelé eRoušky mohou stáhnout její novou verzi. Ta umí - podobně jako ta anglická - anonymně varovat uživatele, že se mohl setkat s nakaženım člověkem.