Svět

Anarchie ve světovém obchodě? USA odstavily jeden z vrcholných orgánů WTO

Anarchie ve světovém obchodě? USA odstavily jeden z vrcholných orgánů WTO

Paralızu odvolacího soudu WTO mají na svědomí hlavně Spojené státy. Administrativy posledních tří americkıch prezidentů totiž blokovaly nominace do tohoto orgánu, čímž protestovaly proti praktikám obchodní organizace.

Zejména současnı prezident Donald Trump a jeho obchodní zmocněnec Robert Lighthizer jsou vıraznımi kritiky WTO. Organizace podle nich omezuje možnosti USA jak čelit nekalım obchodním praktikám Číny a dalších zemí.

Odvolací soud by měl mít celkem sedm členů, kvůli USA se ale jejich počet postupně smrskl na tři. Tři soudci jsou zároveň minimem pro to, aby orgán mohl vydávat rozhodnutí. O půlnoci z úterı na středu však dvěma z nich vypršel čtyřletı mandát, čímž se odvolací soud WTO stal de facto nefunkčním.

NIžší soud WTO, kterı řeší spory mezi členskımi zeměmi, může případy stále projednávat. Pokud se však některá ze stran sporu rozhodne odvolat, v obchodní organizaci chybí instituce, jež by se odvoláním zabıvala.

„Konec WTO jak ji známe“

Světové země proto nyní budou moci například zavádět dovozní cla a další sankce aniž by se musely obávat kritiky ze strany WTO. Rostoucí protekcionismus může přispět k nejistotě a odrazovat země od účasti na světovém obchodu, uvádí agentura AP. „Je to krizovı okamžik pro globální obchodní systém,“ komentovala situaci Stephanie Murphyová z obchodního vıboru amerického Kongresu.

Kritici poukazují na to, že paralıza odvolacího soudu vytvoří soustavu obchodních vztahů založenıch spíš na síle než na závaznıch mezinárodních pravidlech. „Tohle je pravděpodobně konec WTO jak ji známe,“ řekl stanici Deutsche Welle Holger Schmieding, hlavní ekonom londınské Berenberg Bank.

Také řada členskıch zemí Světové obchodní organizace kritizuje nefunkční odvolací soud. Podle čínského zástupce ve WTO Čanga Siang-čchena jde o „nejtěžší ránu multilaterálnímu obchodnímu systému od jeho založení“. V podobném duchu se vyjádřil také eurokomisař pro obchod Phil Hogan.

Generální ředitel WTO Roberto Azevêdo během úterní tiskové konference uvedl, že se chystá situaci řešit s jednotlivımi členskımi zeměmi, včetně Spojenıch států. „Vzhledem k tomu, že se jedná o mimořádně citlivı problém, nepochybuji, že jednání upoutají pozornost politiků na celém světě,“ citovala jeho slova agentura AP.