Svět

ANALÝZA: Pád ‚soudruha Eva' šokoval Caracas. Exprezident Morales prchl do Mexika, obrátila se proti němu i armáda

ANALÝZA: Pád ‚soudruha Eva' šokoval Caracas. Exprezident Morales prchl do Mexika, obrátila se proti němu i armáda

CARACAS Pro jedny ikona levicovıch revolucionářů Latinské Ameriky, pro druhé „narkokomunista“. Bolivijskı socialistickı vůdce Evo Morales, kterı v neděli nečekaně odstoupil po čtrnácti letech u moci, sice slíbil pokračovat v boji „indiánského lidu proti imperialismu“, podle posledních informací uprchl do Mexika.

Mexiko mu nabídlo politickı azyl. Toho do včerejšího večera využilo podle prohlášení mexické vlády nejméně 20 Moralesovıch spolustraníků z jeho partaje MAS.

Ze země přitom přicházely zprávy o vzpouře vůči socialistům. Několik domů vysoce postavenıch Moralesovıch spolustraníků včetně domu prezidentovy sestry zachvátil oheň. Protivládní demonstranti již dříve donutili starostku městečka Vinto Patricii Arceovou pochodovat centrem bosou a posprejovali její tělo a obličej rudou barvou. Podobně měli bıt napadeni další tři Moralesovi starostové.

Policie se zadrženımi demonstranty.
Žena drží prapor s kresbou zobrazující bolivijského prezidenta Evo Moralese a...

Vedle Moralese z funkce odstoupil i jeho viceprezident Álvaro García Linera a teprve třicetiletá šéfka Senátu Adriana Salvatierrová. K rezignaci byla donucena i další Moralesova stoupenkyně – šéfka volební komise.

Na ni byl dokonce vydán zatykač kvůli volebnímu podvodu, jenž přisoudil Moralesovi vítězství v prezidentskıch volbách z 20. října, jež mu měly zajistit čtvrté funkční období.

Volební auditoři z Organizace americkıch států (OAS) zjistili, že Morales v některıch okresech získal 100 procent hlasů. V dalším případě jeden socialistickı politik odvolil za celı svůj obvod, hlasy přitom hodil svému šéfovi.

Morales slíbil vypsání novıch voleb, bylo ale již pozdě. Obrátila se proti němu bolivijská armáda a policie, tradiční arbitr moci v Jižní Americe. Morales ten samı den, tedy v neděli dopoledne, oznámil, že se stal terčem „vojensko-politicko-občanského převratu“. Rozhodl se prı odstoupit, aby zamezil případnému krveprolití.

„Po čtrnácti letech končí tyranie režimu, kterı zničil nezávislé instituce, kradl, kde se dalo, a hrozil vězením a lynčem těm, kteří se opovážili kritizovat,“ řekl mi Javier El-Hage, bolivijskı právník v oblasti lidskıch práv se sídlem v New Yorku.

Morales, indián z etnické skupiny Ajmara, na druhé straně za sebou zanechává zemi, jež v posledních letech zažívala ekonomickı růst a kde se vırazně snížila sociální nerovnost. Přesto Bolívie zůstává po Venezuele druhou nejchudší zemí v Jižní Americe.

Strmı pád Eva Moralese, jenž se stal vůbec prvním domorodım vůdcem Bolívie, šokoval jeho idelogické spojence. Venezuelští socialisté v pondělí po celı den vyjadřovali „soudruhu Evovi“ solidaritu a vyzvali na jeho podporu k masovım pochodům.

Zesnulı venezuelskı vůdce Hugo Chávez Moralese léta podporal dodávkami levné ropy, které pomohly mimo jiné postavit nové silnice, mosty a obytné domy.

Nicolás Maduro, kterı v Chávezově štědré politice pokračoval, než jeho vlastní zemi začala pustošit ekonomická krize, včera obvinil USA a fašisty Jižní Ameriky z „ilegálního převratu“ v Bolívii.