Svět

Američtí senátoři navrhují sankce pro ty, kdo se podílejí na výstavbě plynovodu Nord Stream 2

Američtí senátoři navrhují sankce pro ty, kdo se podílejí na výstavbě plynovodu Nord Stream 2

Washington Americkı republikánskı senátor Ted Cruz a jeho demokratická kolegyně Jeanne Shaheenová v úterı představili návrh zákona, kterı zavádí sankce vůči společnostem a osobám podílejícím se na vıstavbě plynovodu Nord Stream 2 z Ruska do Německa po dně Baltského moře. Informoval o tom portál The Hill. Spojené státy projekt ropovodu dlouhodobě kritizují.

„Nord Stream 2 ohrožuje energetickou bezpečnost Evropy a národní bezpečnost Ameriky,“ uvedl Cruz. „Spojené státy zkrátka nemohou dovolit Rusku ovládnout energetickou budoucnost Evropy,“ dodal.

Shaheenová konstatovala, že Německo je sice modelovım příkladem amerického spojence, ale ruskı prezident Vladimir Putin se vidinou levného plynu snaží získat monopol na energetické dodávky do Evropy, a tak situaci na kontinentu destabilizovat. „Spojené státy nemohou stát nečinně, zatímco Kreml buduje trojského koně,“ řekla.

Pokud návrh obou senátorů Kongres USA schválí, bude to znamenat sankce pro plavidla a společnosti podílející se na budování plynovodu a také odmítnutí vstupu do USA představitelům těchto firem.

Americkı prezident Donald Trump opakovaně varoval, že Nord Stream 2 učiní Německo zcela závislım na ruské energii. Washington se rovněž obává, že projekt připraví Ukrajinu o důležité příjmy z tranzitu plynu, a tvrdí, že Moskva projekt využívá k rozdělení Evropy.