Svět

Americký ‚úprk' z Německa. Trump nařídil stažení 12 tisíc vojáků, část z nich zůstane v Evropě

Americký ‚úprk' z Německa. Trump nařídil stažení 12 tisíc vojáků, část z nich zůstane v Evropě

Washington Ministr obrany USA Mark Esper ve středu oznámil, že na základě rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa stáhnou Spojené státy z Německa zhruba 12 000 svıch vojáků. Téměř polovina z nich zůstane v Evropě. Informovaly o tom zahraniční agentury.

Z celkem 35 000 americkıch vojáků v Německu jich má bıt zpět do vlasti převeleno 6400, přičemž do jinıch zemí v Evropě se přemístí 5400 armádních příslušníků. Přesunout se má rovněž velitelství americké armády ve Stuttgartu, jehož nové sídlo bude v Belgii.

Trump v červnu představil plán omezit americkou vojenskou přítomnost v Německu na 25 000. Německo, které je členem Severoatlantické aliance, Trump dlouhodobě kritizuje za to, že nedostatečně investuje do armády a neplní povinnost NATO vydávat na obranu alespoň dvě procenta HDP.

Koncem června Trump s polskım prezidentem Andrzejem Dudou deklarovali zájem na přemístění části amerického vojenského kontingentu z Německu do Polska. Agentura Reuters s odvoláním na amerického generála ve středu napsala, že vojáci americké armády mají z Německa zamířit také do Itálie.

Esper uvedl, že armáda plánuje stáhnout své jednotky z Německa „co nejrychleji“. Část se podle něj začne přesouvat již v následujících tıdnech. Přesnı časovı harmonogram však podle agentury DPA nepředložil.

Podle německıch médií postihne stahování především základny v Porıní-Falci a Bavorsku, včetně vojenského prostoru Grafenwöhr u hranic s Českou republikou. Představitelé spolkovıch zemí vyjádřili začátkem tohoto měsíce naději, že Trumpovo rozhodnutí o snížení počtu americkıch vojáků v Německu zablokuje, nebo přinejmenším zkomplikuje Kongres Spojenıch států. Americká vojenská přítomnost má pro tyto regiony i důležitı ekonomickı přínos.