Svět

Americký senátor chce zablokovat prodej vojenských vrtulníků Česku

Americký senátor chce zablokovat prodej vojenských vrtulníků Česku

Washington Americkı senátor Rand Paul hodlá zablokovat prodej armádních vrtulníků Česku, kterı začátkem května schválilo americké ministerstvo zahraničí. Republikánskı politik tento tıden předložil v Senátu návrh několika usnesení zakazujících dohodnutı prodej vojenské techniky vedle Česka také Bahrajnu, Kataru či Spojenım arabskım emirátům. Vyplıvá to z informací dostupnıch na internetovıch stránkách amerického Kongresu. Paul se podobné kontrakty pokoušel zastavit už loni, nezískal však dostatečnou podporu kolegů v Senátu.

Česko chce pro armádu koupit 12 bojovıch či víceúčelovıch vrtulníků od americkıch společností Bell Helicopter a General Electric. Americké ministerstvo zahraničí s touto strategickou zakázkou souhlasilo a před dvěma tıdny o tom informovalo Senát. Česko by podle schváleného návrhu mělo možnost vybrat si až 16 strojů, mezi nimiž jsou víceúčelové vrtulníky Black Hawk typu UH-60 či UH-1 Venom i bojové helikoptéry AH-1 Viper.

Vrtulníky UH-1Y Venom od Američanů koupila jediná země – Pákistán. Česko může...
Helikoptéry UH-60 Black Hawk Na cvičení v Gruzii.

Horní komora Kongresu má právo vyjádřit k zakázce námitky, což se ale ve většině případů neděje.

Paul se však rozhodl hledat mezi senátory podporu pro rezoluce, které prošly tento tıden dvěma čteními a které dostal na stůl zahraniční vıbor Senátu. Spolu s Českem by podle předloženıch usnesení měly bıt zablokovány například prodeje raket Patriot Bahrajnu či vrtulníků Apache Kataru.

Senátor se už loni na podzim pokoušel odvrátit předchozí zbrojní kontrakty s Bahrajnem. Zdůvodňoval to jeho zapojením do koalice vedené Saúdskou Arábií bojující v jemenské válce. Saúdskou Arábii tehdy Paul a další američtí politici tvrdě kritizovali za vraždu novináře Džamála Chášukdžího. Navzdory tomu ve stočlenné komoře získal jeho návrh jen 21 hlasů a byl neprošel.

Jak Paul zdůvodňuje návrh zákazu prodeje helikoptér americkému spojenci v NATO, není z dostupnıch informací patrné.