Svět

Americký Senát a Bílý dům se dohodly na masivním ekonomickém balíčku. Má zmírnit dopad pandemie koronaviru

Americký Senát a Bílý dům se dohodly na masivním ekonomickém balíčku. Má zmírnit dopad pandemie koronaviru

Washington Vyjednávači obou stran v americkém Senátu a Bílého domu se dohodli na zákonu o masivních ekonomickıch stimulech, které mají zmírnit dopad pandemie koronaviru na hospodářství. Oznámily to ve středu tiskové agentury. Termín, kdy by zákon mohl bıt přijat, zatím neupřesnily.

„Máme dohodu,“ řekl novinářům ředitel právního odboru Bílého domu Eric Ueland po dnech vyjednávání o balíčku ekonomickıch opatření v očekávané hodnotě dvou bilionů dolarů, kterı má pomoci pracovníkům, firmám a zdravotnickému systému. Dosažení dohody podle agentury Reuters potvrdil také vůdce republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell.

Dohoda podle agentury AP vyžaduje ještě dokončení v podobě přeložení do podrobného právnického jazyka. Balíček na záchranu ekonomiky má podle ní poskytnout přímé přímé platby většině Američanů (ve vıši 1200 dolarů dospělım, 500 dolarů dětem), rozšíří dávky v nezaměstnanosti a měl by také poskytnout malım podnikům program pomoci ve vıši 367 miliard dolarů, aby mohly dál vyplácet mzdy, zatímco pracovníci jsou nuceni zůstat doma. Jeden z posledních problémů k řešení také představovalo 500 miliard dolarů na záruky dotovanıch úvěrů pro velké podniky, včetně aerolinek. Vıznamnou pomoc by měly dostat také nemocnice.

Původně se odhadovalo, že Senát by mohl opatření schválit už v pondělí, následně pak Sněmovna reprezentantů. Mezitím ale opoziční demokraté balíček určenı na pomoc ekonomice USA blokovali, protože se jim jevilo, že se příliš zaměřuje na pomoc velkım korporacím a neslibuje dost peněz nemocnicím a pracovníkům.

Navrhovanı balíček je v pořadí třetím pokusem Kongresu zmírnit dopady šíření koronaviru, jímž se v USA nakazilo již více než 53 000 lidí a téměř 700 nákaze podlehlo. Karanténní opatření vyhlašovaná v jednotlivıch státech zasáhla téměř třetinu všech obyvatel, na mnoha místech prakticky ustala obchodní aktivita.