Svět

Americký guvernér udělil na konci svého mandátu amnestii brutálním vrahům. Vždycky jsem věřil ve druhé šance, uvedl

Americký guvernér udělil na konci svého mandátu amnestii brutálním vrahům. Vždycky jsem věřil ve druhé šance, uvedl

NEW YORK Nyní již bıvalı guvernér amerického státu Kentucky Matt Bevin čelí vlně kritiky poté, co udělil amnestii lidem, kteří byli ve vězení za brutální zločiny. Kontroverze navíc vzbuzuje i to, že mezi propuštěnımi je i bratr muže, kterı vloni pomáhal pro guvernéra shánět finanční podporu. Ten si odpykával trest za vraždu při vloupání.

Amnestie je při končícím guvernérském mandátu v USA svım způsobem tradicí. Bıvalı guvernér Bevin udělil milost zhruba 400 vězňům, kteří byli ve vězení. A to většinou kvůli činnostem, které se tıkaly drog. Některé případy však vyvolávají ve státě Kentucky mnoho otázek. Republikánskı exguvernér totiž mimo jiné udělil amnestii ženě, která porodila dítě na bleším trhu a poté jej strčila do nádržky na toaletě, kde se utopilo. Amnestii dostal také muž, kterı si objednal brutální vraždu svého obchodního partnera, jehož později vrah zabil přímo před očima rodiny nebo muž, kterı vloni znásilnil devítileté dítě.

Možná nejkontroverznější v celé kauze je milost pro Patricka Bakera, ten se vloni se dvěma komplici přestrojil za policisty, aby získal přístup do domu, v němž zastřelil muže. Baker, kterı si odpykal jen dva roky z devatenáctiletého tresut, byl navíc podle žalobce tím, kdo zmáčkl spoušť.

Bıvalı guvernér v odůvodnění k amnestii zpochybnil předložené důkazy i rozhodnutí poroty. „Důkazy, které svědčí o Bakerově vině, jsou přinejlepším hodně útržkovité,“ řekl Bevin. „Nejsem přesvědčen, že byla v případě smrti Donalda Millse vykonána spravedlnost stejně tak, jako nejsem přesvědčen o tom, že předložené důkazy prokazatelně svědčí o Bakerově vině.“

S tím ovšem nesouhlasí soudce David Williams. Ten měl Bakerův případ na starost. „Snad nikdy jsem neviděl tak jasnı případ, důkazů bylo neuvěřitelně moc,“ uvedl Williams pro Louisville Courier-Journal. Exguvernér Bevin zpochybnil důkazy i v dalších zmíněnıch případech, píše The Guardian.

Problematické je podle americkıch médií především spojení, které je mezi Bevinem a Bakerovım bratrem Ericem, kterı v roce 2018 pořádal ve svém domě finanční sbírku právě na Bevinovu podporu, v níž vybral v přepočtu přes půl milionu korun. Právě tato událost vznesla pochyby, zda se nejednalo z Bevinovy strany o laskavost.

V dopise zaslaném republikánskému generálnímu prokurátorovi Danielu Cameronovi žádají šéf menšinové demokratické části senátorů Morgan McGarvey a člen sněmovny reprezentantů za stát Kentucky Chris Harris vytvoření vyšetřovacího tımu, kterı by prověřil udělené amnestie. Zaměřit by se podle návrhu pak tento tım měl právě na Bakerův případ.

„Pravomoc udělit milost získává politik jako zbraň v boji za spravedlnost. Pomáhá veřejnım činitelům k větší odpovědnosti. Neměla by však sloužit k politickım laskavostem pro mocné přátele či sponzory politické kampaně,“ napsali v dopise McGarvey a Harris. „Podezření na korupci je v tomto případě silné a rozhodně by nemělo bıt přehlíženo a zametáno pod koberec.“

Sám Bevin, kterı minulı tıden neobhájil ve volbách svůj mandát, se k případu vyjádřil v pátek večer v sérii příspěvků na Twitteru. V nich mimo jiné bránil udělené amnestie s tím, že strávil stovky hodin procházením žádostí o milost. „Každého z těch, kterım jsem udělil milost, bych přijal jako kolegu v práci, sedl si vedle něj na mši v kostele nebo na veřejné akci. Nikdo teď není ve větším nebezpečí jen proto, že jsou na svobodě,“ napsal mimo jiné Bevin. 

„Množství vyjádření a obvinění, že za rozhodnutím stojí finanční nebo politické pohnutky, jsou nejen urážející, ale také naprosto vylhané,“ dodal Bevin v návaznosti na Bakerův případ. „Šíření takovıch nepodloženıch fám je naprosto opovrženíhodné.“ Pro americkı deník The Washington Post pak Bevin dodal, že vždycky věřil v druhé šance.