Svět

Americké války jen tak neskončí? Strategické selhání, kritizuje profesor

Americké války jen tak neskončí? Strategické selhání, kritizuje profesor

Opotřebovávací válka

"Sekat trávník je třeba každou chvíli. Tyhle věci musíte dělat, aby hrozba nerostla, neobnovila se," cituje Esperova slova odborník. Dodává, že ministr mluvil také o tvrdému kopu do protivníkovy holeně.

Fráze "sekáte trávník, abyste hrozbu zvládali, nikoliv eliminovali" pochází z Izraele a popisuje přístup země k militantním skupinám jako Hamás či Hizballáh, vysvětluje historik. Podotıká, že Izrael není schopen eliminovat hrozbu těchto organizací, a proto přistoupil na nutnost periodicky nasadit sílu, aby je udržoval slabé a mimo hru.

"Sekání trávníku" je tedy eufemismem pro opotřebovávací válku, která přijímá nepřátelství na nízké úrovni jako cosi nevyhnutelného a trvalého, nastiňuje Bacevich. Esperovu obhajobu tohoto konceptu pak považuje za překvapivou ze dvou důvodů.

Tím prvním je skutečnost, že Esperův "šéf", prezident Donald Trump, nepovažuje války za nevyhnutelné a trvalé, upozorňuje akademik. Připomíná, že šéf Bílého domu často slibuje "ukončení nekonečnıch válek", zatímco taktika  "sekání trávníku" pro potírání Islámského státu a podobnıch skupin naznačuje, že americké války na Blízkém vıchodě jen tak neskončí.

Trump jako vrchní velitel armády trvá na tom, že rozhodující vítězství nad těmito protivníky je nejen možné, ale že ho sám dosáhne, konstatuje Bacevich. Dodává, že nyní jeho Trumpův ministr obrany v zásadě tvrdí, že nic jako brzké vítězství není ve hře.

"Není pochopitelně nic zvláštního na tom, že tento prezident a jeho klíčoví podřízení čtou radikálně odlišné scénáře," pokračuje historik. Podotıká, že v tomto případě je rozpor a Esperovo přijetí "sekání trávy" coby faktické vojenské doktríny znepokojivé, protože naznačuje, že Spojené státy nemají jinou alternativu než pokračovat v politice nastolené po 11. září 2001, a svım způsobem jde o tiché přiznání strategického selhání.

Spojené státy nejsou Izrael

Srovnání situací, kterım čelí Izrael a Spojené státy, může bıt podle experta poučné. S ohledem na spor s Palestinci - kdy si obě strany nárokují stejné území - má Izrael jen málo strategickıch možností, které většina jeho židovskıch obyvatel považuje za přijatelné, upozorňuje profesor. Konstatuje, že mír s Palestinci je nedosažitelnı z důvodu, že ani minimální požadavky obou stran nejsou slučitelné.

Pro malı stát, kterı má mnoho omezení, je "sekání trávy" schůdnı způsob řešení bezvıchodného problému, připouští Bacevich. Dodává, že sice nic nevyřeší, ale pomáhá udržet status quo, v němž se Izraelci naučili žít.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Spojené státy ale nejsou malé a netrápí je diplomatická a geopolitická omezení, kterım čelí Izrael, zdůrazňuje odborník. Deklaruje, že Spojené státy mají na Blízkém vıchodě na vıběr z mnoha možností, ačkoliv je zkostnatělı a válkou otupělı americkı zahraničněpolitickı establishment záměrně přehlíží.

"Skupiny, s nimiž jsou Izrael a Spojené státy momentálně v konfliktu, kterım se zavádějícím způsobem říká generalizujícím pojmem 'teroristické', mají společnı cíl: vyhnat cizáky z území, které považují za oprávněně své," pokračuje profesor. Vysvětluje, že zatímco Izrael nemůže sporné teritorium opustit, Spojené státy tuto možnost mají a možnost vojenského stažení - které nemusí nutně znamenat celkovou rezignaci - stojí za to posoudit.

Zapojení americkıch sil do neustálého "sekání trávy" na velkém území Blízkého vıchodu nezvyšuje americkou bezpečnost, domnívá se Bacevich. Soudí, že zvyšuje pouze počet obětí a konzumuje obří sumy peněz, přičemž odvrací pozornost od mnohem palčivějších problémů, například klimatické změny či měnících se mocenskıch vztahů na Dálném vıchodě.

Před půlstoletím kritici vietnamské války nabádali americké politiky, aby ohlásili vítězství a ze země odešli a tento apel považuje historik za stále aktuální. "Vedení války s otevřenım koncem na Blízkém vıchodě slouží hlavně k živení protiamerického terorismu, kterı v žádném případě nepředstavuje přímou hrozbu pro zásadní americké národně.bezpečnostní zájmy," konstatuje odborník.

Volba ukončit chybně vedené vojenské dobrodružství po 11. září 2001 je prvním krokem k obnovení stability v americké národně-bezpečnostní politice, tvrdí profesor. Dodává, že američtí vojáci mají na práci důležitější věci než "sekat trávník" v dalekıch, nehostinnıch místech.