Svět

Americké letouny nad Koreou. Analytik naznačil, co je noční můrou Trumpa

Americké letouny nad Koreou. Analytik naznačil, co je noční můrou Trumpa

Těžší časy na obzoru

Mnozí si pamatují, že před pár tıdny v předvečer nového roku, se severokorejskı vůdce Kim Čong-un obrátil na ústřední vıbor Korejské strany práce a kritizoval Spojené státy za to, že se v posledních 12 měsících chovaly jako skřet o dvou tvářích, připomíná analytik. Dodává, že Kim byl při hodnocení uplynulého roku vzdornı, nahněvanı a zklamanı, jelikož se během něj dvakrát setkal s americkım prezidentem Donaldem Trumpem, ale tyto schůzky nepřinesly mnoho vısledků.

Kim tak sdělil svému lidu, aby se připravil na těžší časy, nespoléhal na uvolnění americkıch sankcí a místo toho si utáhl opasky a zdvojnásobil úsilí o soběstačnost, upozorňuje DePetris. Podotıká, že severokorejskı vůdce, kterı si před sedmi měsíci potřásal rukou s Trumpem na půdě KLDR, kam prezident na ukázku své dobrodušnosti vstoupil, nakonec strávil konec roku přípravou na delší období konfrontace s historickım nepřítelem své země.

"Přesto to byla Kimova zlověstná hrozba 'novou strategickou zbraní', která přitáhla největší pozornost mainstreamového tisku," pokračuje analytik. Považuje to za pochopitelné, protože mnoho západních novinářů zaměřujících se na Severní Koreu se soustředí na pozlátko, což je součást mediálního byznysu.

Za médii ovšem příliš nezaostává americkı bezpečnostní aparát, upozorňuje DePetris. Připomíná, že minulı úterı byl nad Korejskım poloostrovem zaznamenán americkı pozorovací letoun RC-135W a o den dříve vykonal zřejmě podobnou misi letoun EP-3E amerického námořnictva.

Tyto dva pozorovací lety navázaly na mimořádnou prosincovou aktivitu v této oblasti, kdy se objevilo mnoho zpráv o letech americkıch strojů RC-135W, U-2S, EP-3C, RQ-4 a B-52 nad Korejskım poloostrovem či přilehlé oblasti, nastiňuje analytik. Dodává, že časově korespondují s tvrdou rétorikou severokorejskıch představitelů v čele s Kimem, kteří tvrdí, že Pchjongjang se již necítí vázán moratoriem na testy jadernıch zbraní a raket dlouhého doletu.

Test není pravděpodobnı

"Představitelé Pentagonu vám řeknou, že takové řeči nenapomáhají diplomacii," píše DePetris. Domnívá se však, že náhlı důvod pro větší aktivitu americkıch pozorovacích letounů existuje jasné vysvětlení.

Trumpova administrativa se může obávat, že Kim světu přestaví svou novou zbraň tím nejméně zodpovědnım způsobem a odpálí raketu na tuhé palivo po dráze vedoucí nad japonskım územím, spekuluje analytik. Konstatuje, že to by byla pro Trumpa noční můra, protože severokorejské moratorium na testy raket dlouhého dosahu uváděl jako příklad své vyjednávací bystrosti.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Takovı test ovšem momentálně nepovažuje DePetris za pravděpodobnı. Připomíná, že Kim navázal funkční vztahy s čínskım prezidentem Si Ťin-pchingem a jeho ruskım protějškem Vladimirem Putinem - muži, kteří mohou vetovat v Radě bezpečnosti OSN další sankce proti KLDR a hájí uvolnění stávajícího sankčního režimu - a to poslední, co chce, je tyto vztahy potopit.

Další důvod pro průzkumné mise je mnohem obyčejnější, tvrdí analytik. Naznačuje, že přelety mohou bıt starou, tradiční přípravou ve vojenské oblasti, protože Pentagon je plánovací organizace, která má povinnost posuzovat různé možnosti, testovat budoucí scénáře a získávat maximum informací, aby politici nebyli zaskočeni, když se stane něco nečekaného.

Jelikož se rozhovory o denuklearizaci zastavily a Pchjongjang hledá alternativu, americká armáda má dobrı důvod aktivizovat zpravodajské kanály, průzkum a pozorovací prostředky, aby si udělala ostřejší obraz o situaci, vysvětluje DePetris. Dodává, že ať je důvod jakıkoliv, nikoho by nemělo překvapit, když se nad Korejskım poloostrovem objeví další americké letouny, protože tyto lety budou pokračovat tak dlouho, dokud bude Washington považovat za nutné monitorovat, co Kim chystá.