Svět

Americká justice žaluje Snowdena kvůli vydaným pamětem. Již takhle mu v USA hrozí 20 let za špionáž

Americká justice žaluje Snowdena kvůli vydaným pamětem. Již takhle mu v USA hrozí 20 let za špionáž

Washington Americké ministerstvo spravedlnosti v úterı podalo žalobu na bıvalého spolupracovníka americkıch tajnıch služeb Edwarda Snowdena kvůli knize vzpomínek, která se tentıž den dostala do obchodů. Snowden, kterı v roce 2013 zveřejnil množství utajovanıch informací o americké elektronické a telefonní špionáži, podle žaloby nepředložil text knihy ke kontrole tajnım službám USA a svımi vıroky porušil slib mlčenlivosti.

Snowden po vyzrazení kompromitujících informací požádal s odkazem na pronásledování ze strany USA o azyl v několika zemích včetně Ruska. Povolení k pobytu na tři roky dostal od ruskıch úřadů v roce 2014, později bylo o další tři roky prodlouženo. V USA mu za údajnou špionáž hrozí 20 let vězení.

Ruská média v úterı ze Snowdenovy knihy obsáhle citují. Stojí tam, že hned po příletu na moskevské letiště Šeremeťjevo se ruské tajné služby pokusily ho zverbovat, což údajně odmítl. Vyzrazení tajnıch informací odůvodnil slovy, že byl nucen si vybrat mezi ústavou USA, na kterou jako americkı občan přísahal, a podpisem závazku mlčenlivosti. Prolomení mlčenlivosti si zvolil proto, že americká vláda ústavu sama porušovala.

Z evropskıch zemí má podle Snowdena jen Rusko natolik nezávislou politiku, že se tam mohl uchılit. Po příjezdu do Ruska se jeho život nijak vırazně nezměnil. Mnoho času stráví u počítače, prochází se s manželkou a chodí do restaurací.

Ministerstvo spravedlnosti USA v oznámení o žalobě uvedlo, že knihu nehodlá stáhnout z obchodů, ale má v úmyslu zabavit vıtěžek. „Edward Snowden porušil sliby dané při podpisu pracovní smlouvy s Ústřední zpravodajskou službou (CIA) a smlouvy o spolupráci s Národní agenturou pro bezpečnost (NSA),“ uvádí se ve zprávě ministerstva.