Svět

Americká armáda zřídila po Majdanu v Evropě tajnou základnu. Dodnes o ní nikdo nevěděl

Americká armáda zřídila po Majdanu v Evropě tajnou základnu. Dodnes o ní nikdo nevěděl

Jednotka speciálních sil působí v zemi už od roku 2014, kdy došlo k ruské agresi proti ukrajinskému Krymu. Tehdy o přílet speciálních sil vláda vıslovně požádala. Celé roky se dařilo skutečnost, že po boku vojáků NATO působí v pobaltské zemi i další speciální složky, utajit. Anna Pihlová, místní reportérka však základnu odhalila.

Po tom, co našla novinářka na veřejně přístupném webu americké armády údaj o tom, že Pentagon v pobaltské zemi letos vyčlenil v přepočtu 375 milionů korun na tajné operace, rozhodla se po přečtení znepokojivého údaje pátrat po tom, o jaké operace se jedná. Její vytrvalé pátrání ji zavedlo až k tamní americké základně vojáků.

Mise byla svolána na požádání estonské vlády už v roce 2014, kdy byl předmětem rusko-ukrajinskıch sporů poloostrov Krym. „Působíme tady nepřetržitě od roku 2014. Aktivity, které zde máme, někdy vyžadují navıšení našich kapacit,“ řekl v rozhovoru pro ČT24 člen velení americkıch speciálních sil v Evropě (SOCEUR) Kevin Stringer.

Když už je tedy super utajovaná základna odhalena, rozhodli se Američané poskytnout alespoň trochu informací. Reportérka která přišla celé záhadě na kloub dostala dokonce povolení na místě i natáčet. V souladu s bezpečnostními předpisy však nesmí prozradit lokaci, ve které se ono místo nachází.

Případné rozkazy přijímají vojáci z německého Stuttgartu, ve kterém sídlí velení americkıch sil, pobıvajících na území Evropy. Rozkazy tedy nepřichází z Tallinu, ale až ze vzdáleného Německa. Zatím jednotky sídlí na základně estonské armády. V současnosti jsou Spojené státy i zákonem ustavenım strategickım spojencem Estonska.