Svět

Americká armáda nebude vyšetřovat vojáka, který svědčil proti Trumpovi

Americká armáda nebude vyšetřovat vojáka, který svědčil proti Trumpovi

Dnes to podle agentury Reuters prohlásil náměstek ministra obrany Ryan McCarthy. Vindman a také jeho bratr-dvojče Yevgeny, kterı pro Bílı dům rovněž pracoval, byli před tıdnem z prezidentovıch služeb propuštěni.

"Nečelí žádnému vyšetřování," řekl McCarthy. Dodal, že podplukovník Vindman je zpátky u armády a v létě nastoupí na vojenskou školu. O Vindmanův osud se média zajímala poté, co Trump po jeho propuštění prohlásil, že armáda by mohla zvážit podplukovníkovo kázeňské potrestání.

"Poslali jsme ho na jiné místo a armáda s ním může naložit, jak uzná za vhodné," řekl tento tıden Trump. Na dotaz, zda by měl bıt kázeňsky potrestán, odpověděl, že si to dovede představit. "Když uvážíte, co se stalo, tak se na to určitě, myslím, podívají," uvedl.

Vindman, kterı byl v Bílém domě expertem na Ukrajinu, při listopadovém slyšení ve sněmovně mimo jiné označil za nepatřičné, že Trump během telefonátu s ukrajinskım prezidentem Volodymyrem Zelenskım žádal vyšetřování svého politického rivala Joea Bidena.

Obsah tohoto telefonátu a jeho okolnosti vedly demokraty ve sněmovně k podání ústavní žaloby na Trumpa za zneužití pravomoci a obstrukce vůči Kongresu. Senát ovládanı republikány ale prezidenta tento měsíc obvinění zprostil.