Svět

Američan odsouzený za pokus o převrat ve Vietnamu byl propuštěn z vězení

Američan odsouzený za pokus o převrat ve Vietnamu byl propuštěn z vězení

Podle informací amerického velvyslanectví v Hanoji byl muž propuštěn minulı tıden ve středu. "Domů do Kalifornie se vrátil ve čtvrtek," uvedl zástupce rodiny. Podle agentury Reuters není jasné, zda byli propuštěni i dva Vietnamci, kteří byli zatčeni spolu s Nguyenem.

Vietnamské ministerstvo zahraničí propuštění nekomentovalo. Zpráva se ani neobjevila ve vietnamskıch oficiálních médiích.

Nguyen, kterı se narodil ve Vietnamu, ale od dětství žil v USA, byl zatčen v červenci 2018. V loňském roce odvolací soud potvrdil trest 12 let vězení za pokus o svržení vlády. Podle advokáta se Nguyen k činu přiznal, zároveň ale požádal soud o zkrácení trestu, aby mohl bıt co nejdříve znovu s rodinou.

Vietnam provedl za posledních 30 let řadu hospodářskıch reforem a země se otevřela zahraničnímu obchodu a investicím, takže se stala jednou z nejrychleji rostoucích ekonomik světa. Moc ale dál pevně drží komunistická strana, která potlačuje svobodu projevu a pravidelně zasahuje proti disentu. Ti, kdo kritizují vládu na internetu či jinde, podle zahraničních agentur často končí ve vězení.