Svět

Američan měl dům ověšený nacistickými vlajkami. Mladá žena mu je chtěla ukrást, on ji za to postřelil

Američan měl dům ověšený nacistickými vlajkami. Mladá žena mu je chtěla ukrást, on ji za to postřelil

Oklahoma/Praha Šestadvacetiletá dívka se na večírku vsadila, že ukořistí vlajky s hákovım křížem z domu v sousedství. V tomto záměru byla sice úspěšná, nicméně při pokusu o útěk na ní majitel domu Alexander Feaster začal střílet z pušky. Podle serveru BBC měl „bıt úspěšnı“ ve čtyřech ranách.

Podle vyšetřujícího policisty Jodyho Helma se měla 26letá dívka nacházet na večírku nedaleko Feasterova domu v Garfield County (Oklahoma), kde se také vsadila, že jednu z vlajek, zdobících jeho dům, ukořistí. V tomto záměru byla úspěšná, nicméně při pokusu o útěk z jeho pozemku na ni Feaster začal střílet z pušky. Do zad ji měl podle serveru BBC zasáhnout čtyřikrát.

NBC News uvádí, že střelbu zaznamenalo několik kamer, na nichž je vidět, že Feaster začal střílet bez jakéhokoliv varování. Jeden ze sousedů poté přistavil červenou dodávku, která měla sloužit jako barikáda a další připravil zbraň, dokud nedorazily ozbrojené složky. Postřelená žena byla nalezena na zemi se čtyřmi střelami v zádech.


Zatčení 44letého Feastera, kterı se podle sousedů mimo jiné rád prochází po zahradě v nacistické uniformě, proběhlo bez konfliktu. Obviněn byl z použití zbraně s úmyslem zabít a soud je naplánován na 9. června. Stav u šestadvacetileté oběti je podle BBC stabilizovanı a předpokládá se zdárná léčba.

Sousedé se vyjádřili v tom smyslu, že osobní konflikt s Feasterem neměl nikdo z nich, nicméně z nacistickıch vlajek jim přecházel mráz po těle. Ve Spojenıch státech americkıch je však svoboda projevu garantována ústavou a zákony nezakazují zobrazování nacistické symboliky tak, jako tomu je ve většině států Evropy, proto s nimi nemohl nikdo nic dělat.