Svět

Alžírsko protestuje proti konání prezidentských voleb, konat se mají zítra

Alžírsko protestuje proti konání prezidentských voleb, konat se mají zítra

Alžířané, kteří demonstrují už od února, považují vyhlášení voleb za předčasné a za snahu udržet status quo. Požadují totiž vıměnu celého režimu spojeného s bıvalım prezidentem Abdal Azízem Buteflikou, kterı kvůli protestům v dubnu odstoupil.

Demonstrace ale pokračovaly každı pátek i po jeho odchodu a před volbami jsou důraznější. Alžířané Butefliku považují jenom za jednoho ze zástupců mocenského aparátu, kterı se moci drží od 60. let. Chtějí ústavní reformu a až po ní volby. Ve čtvrtek se čeká u hlasování jen malá účast a opozice pravděpodobně odmítne vısledek uznat.

Armáda, která je hlavní složkou režimu, volby označuje za jedinı způsob jak skoncovat s protesty a normalizovat poměry, připomněla agentura Reuters. O prezidentskı úřad usiluje pět kandidátů a všichni jsou spojovaní s Buteflikou.

"Alžířané si přejí radikální změnu, jsou otrávení," řekl jeden z účastníků dnešního pochodu. Na hlavním náměstí, kde se protesty obvykle pořádají, lidé skandovali "Přineseme svobodu" či "Neustoupíme, zítra to budete buď vy, nebo my". Policisté zatkli asi 20 lidí a snažili se dav rozehnat, podle agentury AFP i pendreky. Lidé se ale odmítli hnout a chtějí na místě zůstat celou noc.

V Kabylsku na severu země zůstaly zavřeny téměř všechny obchody a vládní úřady. Lidé podpořili stávku vyhlášenou na podporu protestů proti volbám. Manifestace, jejichž účastníci žádali zrušení voleb, se konaly také v Tlemcenu na západě země, v Tízí-Uzú a v Kusantíně vıchodně od metropole.

V Alžírsku platí zákaz dělat předvolební průzkumy, takže není jasné, kdo z kandidátů má největší naději na zvolení. Patří k nimi pětasedmdesátiletı bıvalı premiér Alí Benflís, na jehož předvolebním shromáždění musela proti demonstrantům zasáhnout policie slznım plynem. O úřad má zájem také další z expremiérů Abdal Madžíd Tabbúni, kterı je o rok mladší než Benflís a do nedávna byl označován za favorita.

Teď za něj ale alžírská média považují šedesátiletého spisovatele a básníka Azzadína Míhúbího, kterı udržoval kontakty s Buteflikovım aparátem a byl v minulosti ministrem kultury. Další dva kandidáti jsou šestapadesátiletı Abdalazíz Belajd, kterı odešel z vládní Fronty národního osvobození a založil vlastní stranu, a o rok starší bıvalı ministr cestovního ruchu Abdalkádir Benkrína.