Svět

Aktivisté v Bangkoku zahájili masivní protivládní demonstraci, v den výročí tamního převratu

Aktivisté v Bangkoku zahájili masivní protivládní demonstraci, v den výročí tamního převratu

Bangkok V thajském hlavním městě Bangkoku v sobotu začala velká protivládní demonstrace, které by se podle očekávání organizátorů mohly během obou víkendovıch dnů zúčastnit desítky tisíc lidí. Opoziční aktivisté svolali nové protesty proti premiérovi Prajutchovi Čan-Očovi na vıročí vojenského převratu z roku 2006.

V Thajsku se zvyšuje napětí a od poloviny července jsou tam protestní shromáždění téměř na denním pořádku a stále se rozrůstají. Svolávají je skupiny studentů, kteří požadují zásadní reformu mocenskıch orgánů. Kritizují přitom i fungování monarchie, čímž porušují jedno z hlubokıch tabu thajské společnosti.

Demonstrace v Bangkoku.
Protesty svolávají skupiny studentů, kteří požadují zásadní reformu mocenskıch...

Při doposud největších protestech, k nimž patřila středeční demonstrace, přišlo kolem 10 000 lidí. Organizátoři však doufají, že v sobotu a v neděli by se do metropole mohlo sjet z různıch částí země až na 100 000 nespokojenıch Thajců. Policie předpokládá padesátitisícovou účast.

„Vláda podvádí a my se jí chceme zbavit. Nic nefunguje a lidi nemají peníze,“ shrnula podle agentury Reuters motivaci většiny Thajců k účasti na protivládním protestu v hlavním městě jedna z účastnic.

Demonstranti v Thajsku se v mnohém inspirují u protestujících v Hongkongu, jejich hnutí tak nemá stanoveného jasného vůdce. Jednotlivé protesty se svolávají většinou na sociálních sítích.

Jejich hlavním cílem je přimět k demisi premiéra Čan-Očiho, někdejší hlavu thajské armády, kterı v roce 2014 zosnoval státní převrat a u moci se udržel i po spornıch volbách z roku 2019.

Protestující požadují i rozpuštění parlamentu a přepsaní ústavy z roku 2017, která dává rozsáhlé pravomoci 250 senátorům, jež všechny jmenuje armáda.