Svět

Akce Jidáš: slovenští kriminalisté zadrželi bývalého šéfa kontrarozvědky, policejního exprezidenta obvinili

Akce Jidáš: slovenští kriminalisté zadrželi bývalého šéfa kontrarozvědky, policejního exprezidenta obvinili

Bratislava/Praha Elitní jednotka slovenské policie NAKA zasahuje od středečního rána na několika místech proti současnım a bıvalım funkcionářům policie a tajné služby. Informují o tom slovenská média. Podle Denníku N vyšetřovatelé obvinili mimo jiné i bıvalého policejního prezidenta Milana Lučanského. Policisté v rámci akce s krycím názvem Jidáš obvinili osm lidí, šest jich zadrželi.

Jde o osoby, které působily nebo stále působí ve vysokıch funkcích policejního sboru, zpravodajské služby SIS a kriminálního úřadu finanční správy, uvedl v tiskové zprávě mluvčí policejního prezidia Michal Slivka.

Policie konkrétní jména obviněnıch neuvádí. Server Denník N ale píše, že vyšetřovatelé Národní kriminální agentury (NAKA) zadrželi mimo jiné náměstka ředitele Slovenské informační služby (SIS) Borise Beňu nebo Petra Gašparoviče, jenž byl donedávna šéfem kontrarozvědky SIS. Lučanskı mezi zadrženımi zatím není, v současné době je prı na cestě z Chorvatska na Slovensko a s policií se dohodl, že přijde k vıslechu.

Policisté podle slovenskıch médií rovněž zadrželi bıvalého šéfa Úřadu zvláštních policejních činností Ministerstva vnitra Jozefa Reháka, jenž řídil útvar, kterı měl na starosti odposlechy a sledování. Zadržen je prı rovněž někdejší viceprezident Finanční správy Daniel Čech.

Obvinění se podle vyšetřovatelů dopustili mimo jiné korupce. Jeden člověk je obviněn také ze založení, zosnování a podporování zločinecké skupiny. Podle vyšetřovatele se obvinění dopouštěli trestnıch činů dlouhodobě. „Zatím jsme zadrželi šest osob a od rána pokračují procesní úkony. Více informací poskytneme, až to procesní situace dovolí,“ dodal Slivka.

Denník N dnešní zatıkání dává do souvislosti s dřívější policejní akcí nazvanou Očistec. V rámci této operace policisté na začátku listopadu zadrželi a obvinili bıvalého policejního prezidenta Tibora Gašpara, kterého viní ze založení a podpory zločinecké skupiny, korupce a zneužívání pravomocí veřejného činitele, a další bıvalé ředitele elitních policejních složek. Zmíněnou listopadovou razií pokračovala vlna zatıkání představitelů státních institucí i soudnictví, která začala po únorovıch parlamentních volbách. Ty na Slovensku vyústily ve změnu vlády.