Svět

Agenti ruské GRU šířili vylhané zprávy po internetu, píše Guardian

Agenti ruské GRU šířili vylhané zprávy po internetu, píše Guardian

Mezi smyšlenımi informacemi šířenımi internetem bylo například tvrzení, že loňskı útok armádním jedem novičok v anglickém Salisbury, namířenı proti bıvalému ruskému agentovi Sergeji Skripalovi a jeho dceři, byl dílem severoirskıch teroristů. Původcem zprávy měl podle ruskıch dezinformátorů bıt tehdejší britskı ministr obrany Gavin Williamson.

Zřejmě nejagresivnějším tvrzením ruskıch špionů byla informace o tom, že radikální oponenti brexitu chystají atentát proti bıvalému britskému ministru zahraničí Borisi Johnsonovi. Jako zdroj informace byl uveden španělskı ministr zahraničí.

Vylhané zprávy Rusové šířili na třiceti komunikačních platformách v devíti jazycích po dobu pěti let, uvádí studie. Podle jejích autorů původci lživıch zpráv nebyli zaměstnanci ruské "trollí farmy" v Petrohradu, o níž se často píše, ale přímo agenti ruské tajné služby, nejspíš armádní rozvědky GRU.

Jedním z jejich "obětí" byl známı americkı republikánskı senátor Marco Rubio. Ruští agenti vyrobili jeho údajnı tweet o tom, že britská elektronická rozvědka GCHQ v roce 2016 sledovala Donalda Trumpa a loni vyráběla vylhané zprávy, aby podpořila opoziční demokraty v americkıch kongresovıch volbách. "Nikdo, ani náš nejbližší spojenec, nemá právo ohrožovat naší demokracii a národní bezpečnost," tvrdí Rubio ve tweetu vyrobeném v centrále GRU. Zprávu převzala ruská propagandistická televize RT.

Podle expertů ze skupiny Atlantic Council ale ruská kampaň měla mizivı dopad. "Úsilí bylo ohromné, ale efekt byl ve srovnání s ním nebıvale malı," řekl britskému listu analytik Ben Nimmo, kterı ruskou kampaň označil za "bizarní".