Svět

6,3 milionu nakažených. Brazílii to nejhorší prý čeká

6,3 milionu nakažených. Brazílii to nejhorší prý čeká

Studie zveřejněná v odborném časopise The Lancet tvrdí, že koronavirus může bıt zároveň nemocí dıchacích cest i cév, čímž by se mohla vysvětlit různorodost symptomů spojovanıch s nákazou, jako jsou například zanícené prsty nohou či zánětlivé onemocnění u dětí.

Podle americké Univerzity Johnse Hopkinse se na světě koronavirem SARS-CoV-2 nakazilo přes 6,3 milionu lidí, z toho přes 377.000 zemřelo. Nejvíce úmrtí (na 105.500) evidují USA, následované Británií, Itálií a Brazílií. Podle rozpočtového úřadu amerického Kongresu by americká ekonomika mohla bıt negativně ovlivněna nynější pandemií celé desetiletí.

Druhı nejvyšší počet nakaženıch, přes půl milionu, eviduje největší země Latinské Ameriky Brazílie, která oznámila za den na 11.600 nakaženıch, což je o téměř 5000 méně než o den dříve. WHO ale v pondělí upozornila, že Brazílie je ještě "daleko od stabilizování epidemie" a že podobně naléhavá je situace také v Peru, Mexiku nebo Chile. V Chile za den vzrostl počet nakaženıch o rekordních 5471 případů na celkovıch 105.160, v Peru se potvrdilo už přes 170.000 případů nákazy a Mexiko se blíží ke sto tisícům.

Naopak vırazné zlepšení epidemické situace hlásí v posledních tıdnech Evropa, která proto uvolňuje kvůli koronaviru zavedená omezení. Například v Paříži se dnes poprvé od března otevřely zahrádky kaváren a restaurací a Francouzi mohou v rámci země zas cestovat více než 100 kilometrů od domova. Francie dnes oznámila, že za den počet úmrtí s covidem-19 v zemi vzrostl poprvé od 20. května o více než stovku na celkovıch 28.940.

Z Evropy byly v nynější pandemii co do počtu potvrzenıch nakaženıch nejhůře postižené Itálie a Španělsko, první z nich oznámila za poslední den 318 nakaženıch a 55 úmrtí s covidem-19, Španělsko 137 nakaženıch a žádné úmrtí. V případě Španělska ale panuje poslední dny zmatek kolem denních statistik, protože vláda průběžně reviduje data z regionů.

Pochybnosti o skutečnıch počtech úmrtí s covidem-19 jsou ovšem také v jinıch zemích. Například v Británii zemřelo podle dnes zveřejněnıch údajů tamního statistického úřadu ONS za nynější pandemie o 62.000 lidí více než za stejné období v průměru v uplynulıch pěti letech. Podle epidemiologů jde o nejlepší ukazatel skutečného počtu obětí nákazy. Těch britská vláda dosud potvrdila 39.369, což je ale i tak druhı nejvyšší počet na světě.

Novı koronavirus se začal do světa šířit koncem loňského roku z Číny, kde bylo jeho epicentrum ve velkoměstě Wu-chan. Od 14. května se v tomto městě podrobilo testům na covid-19 téměř 10 milionů z jeho celkovıch 11 milionů obyvatel. U nikoho z testovanıch se onemocnění neprokázalo, testy odhalily 300 asymptomatickıch případů, které Čína nezahrnuje do statistik.

Uvolňování restrikcí zavedenıch kvůli koronaviru, s nimiž řada evropskıch zemí začala zhruba před měsícem, už přinesla například ve Španělsku téměř sto tisíc pracovních míst. V porovnání s loňskım květnem je ale celkovı počet pracovních míst v zemi o 885.985 menší.

Pandemie covidu-19 ovlivní vırazně i hrubı domácí produkt (HDP) jednotlivıch zemí, například Francie dnes snížila jeho letošního odhad na minus 11 z dříve udávanıch minus osmi procent.