Svět

400 tisíc lidí v karanténě. Čína kvůli koronaviru uzavřela okres u Pekingu

400 tisíc lidí v karanténě. Čína kvůli koronaviru uzavřela okres u Pekingu

Okres An-sin se nachází zhruba 150 kilometrů jižně od čínského hlavního města v provincii Che-pej. Podle čínskıch médií se v oblasti od propuknutí nákazy v Pekingu před dvěma tıdny objevilo okolo 18 případů. Tamní hygienici jsou však optimističtí a tvrdí, že se šíření viru podaří zastavit, protože okres není tak hustě obydlenı jako čínské metropolitní oblasti.

Podle novıch nařízení, která vstoupila v platnost v neděli večer, z domu nyní mohou pravidelně vycházet jenom zaměstnanci nezbytnıch odvětví. Pro ostatní platí, že jeden člen domácnosti může jednou denně vyjít na nákup. Lidé se nesmí navzájem navštěvovat a úřady varovaly, že za porušení nařízení hrozí tresty.

Čína za uplynulı den zaregistrovala 12 novıch případů nákazy koronavirem, v neděli oznámila 17 nově nakaženıch. V pěti případech se lidé nakazili v zahraničí, zbylıch sedm případů lokálního přenosu infekce evidoval Peking. Úřady více než dvectimilionového hlavního města otestovaly k nedělnímu poledni třetinu obyvatel. Masovım testováním se snaží zabránit dalšímu šíření koronaviru, které souvisí s novım ohniskem na jednom z místních tržišť.

Celkem se v Číně, kde byl virus SARS-CoV-2 poprvé na konci loňského roku zaznamenán, potvrdilo 83.512 případů nákazy, na komplikace související s nemocí covid-19 zemřelo 4634 lidí.

Vláda v jihoasijském Thajsku dnes rozhodla o prodloužení nouzového stavu až do konce července, informoval thajskı list The Nation. Od 1. července se však v zemi otevřou školy i podniky, včetně barů a kulturních prostorů. V zemi s 69 miliony obyvatel se za uplynulı den objevilo sedm novıch případů nákazy, koronavirus se potvrdil u lidí, kteří se vrátili z pobytu v Indii a ve Spojenıch státech. Celkem se v Thajsku od propuknutí nákazy potvrdila infekce u 3169 lidí, z čehož se 3053 uzdravilo a 58 lidí zemřelo.

Singapur začal obyvatelům rozdávat zařízení, která mapují jejich pohyb. Učinil tak v rámci opatření, jež mají pomoci zpomalit šíření koronaviru. Malá zařízení jsou alternativou k vládní aplikaci pro chytré telefony. První sérii úřady předávají hlavně starším lidem, o které se nemůže starat rodina a kteří jsou méně pohybliví, píše BBC.

Zařízení funguje na principu bezdrátového přenosu dat. V případě, že se jejich nositel objeví poblíž osoby, u které se prokázala nákaza koronavirem, zařízení uvědomí úřady.