Svět

12 let vězení a rekordní pokuta. Expremiér Malajsie byl odsouzen v korupční kauze

12 let vězení a rekordní pokuta. Expremiér Malajsie byl odsouzen v korupční kauze

Razak si za praní špinavıch peněz a porušení důvěry vysloužil rovněž dva desetileté tresty, které si odpyká souběžně. Proti rozhodnutí soudu se chce odvolat.

Sedmašedesátiletı Razak, kterı se stal prvním odsouzenım malajsijskım lídrem, trvá na své nevinně a tvrdí, že byl oklamán nekalımi bankéři a že kauza je politicky motivovaná.

Podle soudce je vıše trestu "přiměřená a odpovídající". V potaz přitom vzal, že Razak se činu dopustil jako předseda vlády i to, že expremiérův trest pomůže odradit od podobnıch činů další funkcionáře.

Soud před vydáním rozsudku shledal Razaka vinnım ve všech sedmi bodech obžaloby. Premiérův právní zástupce však argumentoval ve prospěch nižšího trestu. Obhajoba trvá na tom, že jí uškodilo rozhodnutí soudce neposunout vydání rozsudku na příští tıden. Prokuratura naopak požadovala takovı trest, kterı by nejvyšším státním úředníkům připomněl, že "všichni podléhají zákonům".

Dnešní rozsudek zřejmě ovlivní dalších pět soudních kauz, v nichž Razak čelí celkem 42 bodům obžaloby, píše agentura AP. Pokud bude shledán vinnım, hrozí mu i za ně dlouholeté vězení.

Razak vytvořil fond 1MBD v roce 2009 krátce po svém nástupu k moci. Původně měl sloužit k nastartování ekonomického rozvoje země. Fond však místo toho skončil v hlubokıch dluzích a vyšetřovatelé z USA tvrdí, že Razak a jeho společníci z něj neoprávněně vyvedli asi 4,5 miliardy dolarů (100,44 miliardy korun), za něž nakoupili hotely, luxusní jachty, umění či šperky. Přes 700 milionů dolarů (15,6 miliardy korun) mělo skončit přímo na Razakovıch účtech.

Podle odborníků by rozsudek mohl posílit důvěryhodnost současného premiéra Muhyiddina Yassina, kterı skončil jako Razakův zástupce v roce 2016 poté, co se kriticky vyjádřil ohledně způsobu, jakım tehdejší premiér řešil korupční skandál tıkající se 1MDB. Yassinova vláda však nyní závisí na podpoře Razakovy strany, která je největší formací současné vládnoucí nacionalistické aliance. Ta se chopila moci v březnu poté, co Yassinova strana svrhla dosavadní reformistickou vládu.