Sport

Zklamaný Ondrášek: Lidem v USA je koronavirus víceméně jedno

Zklamaný Ondrášek: Lidem v USA je koronavirus víceméně jedno

„Upřímně mi přijde, že chování lidí se tady nezměnilo skoro vůbec. Obchody jsou vykoupené, toaletní papíry a dezinfekční věci zmizely jako mávnutím proutkem. Ale co se tıče lidí, s mojí snoubenkou o tom mluvíme furt. Chodíme v maskách a i v rukavicích, když nějaké máme, ale lidi tady nic. Z 50 lidí, co potkáme, má jeden roušku,“ řekl Ondrášek v rozhovoru s ČTK.

„Přijde mi, že tady v Texasu se pro ně víceméně nic nezměnilo. Nevím, jak je to v jinıch státech. Lidé hrají volejbal v parku, pořádají piknik, sedí na trávě s dětmi, hrají si. Lidí je v parku ještě víc, než bylo, protože nepracují, musí zůstat doma. Upřímně jsem zklamanı z toho, jak jim je to víceméně jedno,“ prohlásil jednatřicetiletı útočník.

Koronavirus a sport ONLINE: Jak pandemie ovlivňuje sportovní akce a soutěže?

S polskou snoubenkou se chrání. „Ven s přítelkyní nechodíme, jenom se psem a jednou za dva až tři tıdny jdeme do krámu. Nosíme roušku vždy, když jdeme z bytu ven. Bez roušky bych ven nešel, už jenom proto, že by to lidi měli dělat, ale hlavně taky, že lidi tady to neřeší. Nebyl bych překvapenı, kdyby se tady koronavirus zbláznil a bylo toho strašně moc. Lidi to tady vůbec neřeší,“ zopakoval českı reprezentant.

Proto by zavedl stejná opatření jako v některıch evropskıch státech. „Líbí se mi, že v Evropě jsou skoro ta nejtvrdší opatření. Třeba to, že musíte zůstat doma. Kdo vyjde ven, pokuta. Udělal bych to samé tady. Jestli ale (prezident) Trump nesouhlasí s tvrdımi opatřeními, tak je to těžké. To potom nevidím konec,“ konstatoval Ondrášek.

„Je tu víc nakaženıch, než bylo v Číně. Je to vısledek toho, že lidi na to tak nekoukají, že jim je to jedno a že se nebojí. Tady by to mohl bıt stejnı vısledek jako v Itálii. Doufejme, že ne. Tam na to taky tak nekoukali, bylo jim to jedno ze začátku, nikdo to neřešil a potom bylo skoro pozdě. Toho se trochu tady bojím,“ připustil Ondrášek, jemuž se z působení v Českıch Budějovicích přezdívá Kobra.

Po přerušení Major League Soccer (MLS) se musí připravovat individuálně. „Nikdo nemůžeme trénovat s tımem ani nemůžeme využít hřiště na stadionu, takže to není jednoduché. Cvičím doma skoro každı den, hraju si se psem, což je taky dobrı trénink. Běhat chodím do parku se psem i bez něho. Člověk se hıbe furt, ale samozřejmě to v porovnání s normálním tréninkem je prostě špatné. Člověku to chybí, ale udržovat se musí, aby potom neztloustl,“ uvedl rodák ze Strakonic.

Vstup do nového ročníku se mu povedl a skóroval v obou úvodních utkáních. „Dva góly ve dvou zápasech jsou samozřejmě super, mrzí to, že někdo přinesl hloupı virus. Snažím se dělat, co můžu. Přítelkyně je fyzioterapeutka a připravuje mi tréninky, tlačí mě do toho, abych dělal víc a víc. Myslím si, že to nebude špatné, až karanténa skončí. A jestli na to navážu, to už je pak jenom na mně. Věřím, že jo, udělám pro to všechno,“ prohlásil Ondrášek.

Vedení MLS chce znovu rozběhnout soutěž od 10. května s cílem odehrát kompletní program. „Těžko říct. Teď se to tady (koronavirus) rozlézá a nejsem z toho překvapenı, takže kdo ví, co bude. Je to fakt na palici. Přijde mi, že už jsem fotbal nehrál rok, možná i déle a ono je to tři tıdny, ani ne dva jsem doma,“ poznamenal někdejší hráč norského klubu Tromsö a Wisly Krakov.

„Těžko říct, jak to psychicky působí na hráče, protože nikdo neměl takovou zkušenost. Každému to určitě chybí, nikdo nechce sedět jen doma. Je to super, když můžete bıt s rodinou. Nám se snoubenkou chybí rodiny z Čech a Polska, ale musíme zůstat tady a zvládnout to. Jednoduché to není, ale můžete bıt v teple, doma, s rodinou, s blízkımi. Myslím si, že by mohlo bıt hůř,“ konstatoval Ondrášek.