Sport

Zdráhalová si na patnáctistovce vylepšila maximum, Sáblíková nejela

Zdráhalová si na patnáctistovce vylepšila maximum, Sáblíková nejela

Do poslední možné chvíle Martina Sáblíková nevěděla, jestli se patnáctistovky zúčastní. „Uvidíme, ještě jsme se o tom ani nebavili,“ říkala po náročném sobotním závodu na 5 kilometrů.

Nakonec se po dohodě s trenérem Petrem Novákem ve startovní listině neobjevila.

V poslední den šampionátu tak šla do akce jen jedna Češka – Nikola Zdráhalová. Ta se představila v sedmé rozjížďce, společnost jí ve vedlejší dráze dělala Číňanka Mej Chan.

Třiadvacetiletá rychlobruslařka odstartovala skvěle, úvodních 300 metrů zvládla rychleji než tehdy vedoucí Japonka Nana Takagiová a virtuálně se posunula na první příčku.

I na druhém mezičase byla ve vedení, jenže potom začala ztrácet. Na třetím úseku měla manko 0,89 vteřiny, cílem pak Zdráhalová projela v osobním rekordu 1:54,24 na pátém místě.

Tou dobou však na startu zbıvalo ještě deset závodnic.

Z nichž ji všechny překonaly.

Zdráhalová na letošním šampionátu skončila 14. na 3000 metrů, 23. na 500 metrů, 20. na 1000 metrů a při svém posledním startu v Salt Lake City si připsala 15. pozici na patnáctistovce.

Z vítězství se v čase 1:50,92 radovala nizozemská rychlobruslařka Ireen Wüstová, která na této distanci vybojovala svůj pátı světovı titul. Celkově získala na mistrvoství světa už 20. zlatou medaili.

Druhá byla Ruska Jevgenija Lalenkovová, třetí pozici obsadila její krajanka Jelizaveta Kazelinová.