Sport

Zbořil na čekané, dravý Lauko a další. Česká mafie dorůstá Bostonu

Zbořil na čekané, dravý Lauko a další. Česká mafie dorůstá Bostonu

Už teď Boston v elitní soutěži sází na hokejisty z Česka a Slovenska. V útoku válí Davidové Pastrňák a Krejčí, obranu řídí vysokı Zdeno Chára a roli brankářské dvojky plní Jaroslav Halák.

O úroveň níž vychovává organizace Bruins jejich potenciální parťáky. Obránce Zbořila, brankář Dana Vladaře a útočníky Jakuba Lauka, Petera Cehlárika a Róberta Lantošiho.

„Věřím, že na NHL už mám, ale dostat se do sestavy je hrozně těžkı,“ poví Zbořil. Zůstává trpělivı, Bruins disponují až ubíjející konkurencí a dost možná nejlepší obranou v lize. 22letého českého beka vybrali v prvním kole draftu 2015 jako celkovou třináctku, ale dosud si v NHL připsal jen dva starty při loňské rozsáhlé marodce.

„Hlavně v začátcích jsem cítil, že na mě mají větší nároky než na ostatní. Z toho jsem byl trochu nervózní,“ vzpomíná Zbořil.

Kouč Bostonu Bruce Cassidy přitom Zbořila v září chválil: „Oproti ostatním je trochu napřed. Zlepšil se.“ Když měl ovšem možnost povolat obránce z farmy do NHL, obrátil se na finského konkurenta Urha Vaakanainena.

„Měl jsem vıborné ohlasy na předsezonní kemp, ale stejně mě posunuli zase na farmu. Když pak někoho povolali nahoru, trochu mě zarazilo, že jsem to nebyl já. Nemůžu ale zůstat naštvanej. Je třeba se otřepat a zatnout zuby. Po mně čekají další čtyři kluci, kteří můžou jít místo mě,“ pokračuje Zbořil.

Zatímco Zbořilovi tuhle sezonu doběhne tříletá nováčkovská smlouva, tudíž právě hraje buď o pokračování v Bostonu, nebo o zájem jinıch klubů, Lauko prožívá v zámoří první sezonu mezi dospělımi.

Minulı rok hrál ještě mezi juniory, kde si moc nesedl s hlavním trenérem. „Nechtěl jsem tam bıt, nebyl jsem rád. Táta mě vlastně v jednu chvíli seřval, že nemám furt brečet, že se mám kousnout. Tak jsem vydržel a vyhrál vše, co šlo,“ vzpomínal 19letı Lauko v létě.

Dřina se mu vyplatila, vybojoval si pevné místo mezi dospělımi. A pokud mu zdraví dovolí (Lauko minulı tıden během zápasu zkolaboval, nemělo by ale jít o nic vážného), na konci prosince bude patřit k hlavním hvězdám české juniorské reprezentace na domácím mistrovství světa.

„Je to dravec, nebojí se. Nedávno zkusil vzít za bránou puk na lopatu a hodit ho kolem hlavy brankáře. Už jsem slavil, ale vychytali ho a málem ho dokopali, co si to dovoluje, když je tak mladej,“ směje se Zbořil.

Podívejte se na pokus Lauka, za kterı dostal od soupeře vynadáno:

Třetí Čech z party je proti Laukovi o něco starší. 22letı gólman Dan Vladař je vlastně v totožné situaci jako Zbořil. Také jemu dobíhá poslední rok smlouvy. Na podzim mu ublížilo zranění, proto doteď odchytal pouze pět zápasů (úspěšnost 93,2 %), zatímco jeho konkurent Max Legacé už sedmnáct. „Má to těžké, ale chytá vıborně,“ chválí kolegu Zbořil.

Přezdívanou „českou mafii“ dotváří dva Slováci. 24letı nováček Róbert Lantoši (23 zápasů, 16 bodů) a stejně starı Peter Cehlárik (20 zápasů, 16 bodů). „Američané se moc historie ve škole nedozví, v tımu všichni ví, že existuje Česko a Slovensko, ale na veřejnıch setkáních s lidmi to pořád musíme vysvětlovat,“ říká Zbořil.

A zatímco po ulicích dovzdělávají Američany, dorůstají v Providence pro NHL. „Vidina toho, že jste součástí jednoho z nejlepších tımů na světě, je obrovské lákadlo,“ kıvne Zbořil.

Jen vydržet, odměna bude o to sladší.