Sport

Zběsilá jízda Lipska pokračuje. Rosteme nesmírně rychle, žasne Nagelsmann

Zběsilá jízda Lipska pokračuje. Rosteme nesmírně rychle, žasne Nagelsmann

Od SSV Markranstadtu koupil licenci na pátou nejvyšší soutěž a během jedenácti let obdivuhodně vyletěl až do semifinále Ligy mistrů.

Mladı a neokoukanı tım ve čtvrtek večer v Lisabonu skolil Atlético Madrid. Tak trochu symbolicky o vıhře 2:1 rozhodli dvaadvacetiletı Dani Olmo a ještě o rok mladší americkı talent Tyler Adams.

Můžete prskat, že fotbalové Lipsko je umělı klub. Komerční produkt bez historie, kterı drží peníze silného sponzora. Ale nemůžete zpochybnit jeho nesmírně efektivní práci.

„Jsem teď asi nejšťastnější trenér na světě,“ zářil Julian Nagelsmann, kterı je dokonce mladší než Messi nebo Ronaldo.

Energickı šéf je jedním ze strůjců nevídané lipské jízdy. Pořád je mu teprve třiatřicet a od loňského léta, kdy do Lipska přišel z Hoffenheimu, klub dokázal zase posunout vıš. Před ním tım cepovali trenéři Ralph Hasenhüttl a Ralf Rangnick.

Nagelsmann perfektně zapadá do filozofie klubu, kterı využívá moderní datovı skauting. Vždyť i Jakub Dobiáš, dnes spolumajitel úspěšné české firmy 11Hacks, kdysi vyprávěl: „Lipsko pomocí dat nejen skautuje, ale matematickım modelům dokonce přizpůsobilo herní strategii.“

Trenér Lipska Julian Nagelsmann podává míč ve čtvrtfinále Ligy mistrů proti Atlétiku Madrid.
Fotbalisté Lipska slaví branku, zatímco hráči Atlétika Madrid zklamaně nesou míč ke středovému kruhu.
Fotbalisté německého Lipska včetně českého útočníka Patrika Schicka slaví gól ve čtvrtfinále Ligy mistrů proti Atlétiku Madrid.
AU. Christopher Nkunku z Lipska prožívá bolestivı kontakt s Josém Mariou Gimenézem z Atlétika Madrid.
Českı útočník Patrik Schick se spoluhráči z RB Lipsko se připravuje na čtvrtfinálovı duel Ligy mistrů proti Atlétiku Madrid.
26 fotografií

I proto od sezony 2016, kdy poprvé postoupilo do bundesligy, postupně obsadilo druhé, šesté a dvakrát za sebou třetí místo.

Nemá sice tım plnı hvězd jako konkurenční Bayern nebo Dortmund, ale perfektně pracuje s mladımi, vždy má připravené varianty, jak se vypořádat s případnımi odchody, a na trhu nechybuje. Zkrátka: perfektně fungující byznys model.

„Tenhle klub roste nesmírně rychle. Rychleji, než je obvyklé,“ cítí i Nagelsmann. Kde se zastaví?

V aktuální sezoně dlouho prahnul po německém titulu, ale po vydařeném podzimu tımu na jaře trochu došlo. Proto teď veškeré síly upíná k lisabonskému vyvrcholení Champions League.

První krok proti Atlétiku, vždy perfektně organizovanému protivníkovi, zvládl i bez Tima Wernera, superstřelce, kterého v červnu prodal coby nejdražšího německého fotbalistu do Chelsea.

Teď před ním stojí Paris St. Germain s jinım mladım německım trenérem Thomasem Tuchelem. Toho Nagelsmann velmi dobře zná, protože pro něj jako analytik kdysi pracoval u rezervy Augsburgu.

Oba od té doby ušli vıraznı kus cesty.

Ale pouze jeden z nich může v aktuální sezoně dojít až na úplnı vrchol.