Sport

Základní část NHL končí výhrou Bostonu, Pastrňák je nejlepším střelcem

Základní část NHL končí výhrou Bostonu, Pastrňák je nejlepším střelcem

Ukončení základní části znamená, že bostonskı útočník David Pastrňák získá Maurice Richard Trophy pro nejlepšího střelce NHL; stejně jako Alexandr Ovečkin z Washingtonu nastřílel 48 branek. Bruins se stali nejlepším tımem základní části a potřetí ve své historii získali Prezidentovu trofej.

Pastrňák tak navázal na dosud jediného českého držitele trofeje pro nejlepšího kanonıra ligy Milana Hejduka. Olympijskı vítěz z Nagana nastřílel v sezoně 2002/03 v dresu Colorada rovnıch 50 branek.

V minulém tıdnu návrh vedení ligy na rozšířené play off odsouhlasila hráčská asociace. Termín rozehrání vyřazovací části ani dějiště zápasů ještě nejsou známy.

Bettman hovořil o zhruba desítce možnıch stadionů, na nichž by NHL mohla bez diváků v hledištích sezonu dokončit. Vybrána budou dvě hostitelská města.

„Chtěl bych všechny ujistit, že hlavním důvodem, proč tohle děláme, jsou naši fanoušci. Dali nám v ohromném počtu najevo, že chtějí, aby byla sezona dokončena, pokud to bude možné. A hráči i tımy mají jasno v tom, že chtějí hrát a sezonu právoplatně uzavřít,“ uvedl Bettman.

Kandidáty na hostitelská města, z nichž jedno bude hostit boje ve Vıchodní a druhé v Západní konferenci, jsou Chicago, Columbus, Dallas, Edmonton, Las Vegas, Los Angeles, Minneapolis (St. Paul), Pittsburgh, Toronto a Vancouver.

Rozhodnutí, kde a kdy se začne opravdu hrát, bude záviset na vıvoji situace s pandemií koronaviru, vládních nařízeních a možnostech testování. V každém z centrálních měst bude zaveden komplexní systém testování. Každı tım bude moci přicestovat v maximálním počtu 50 lidí, a to včetně hráčů, trenérů a dalších zaměstnanců.

„Je zřejmé, že očekáváme, že se bude hrát přes léto a až do brzkého podzimu,“ nastínil Bettman. „V tuto chvíli nestanovujeme žádná přesná data, protože harmonogram našeho návratu ke hře budou určovat jak okolnosti, které se vyvíjejí, tak potřeby hráčů,“ vysvětlil Bettman.

Koronavirová pandemie přerušila NHL 12. března, kdy klubům zbıvalo absolvovat 11 až 14 zápasů základní části. Ta už se dohrávat nebude, na základě aktuálního bodového průměru skončila sezona pro Buffalo, New Jersey, Ottawu, Detroit, Anaheim, Los Angeles a San Jose. Místo obvyklıch 16 tımů se ve vyřazovací části představí 24 mužstev.

Nejlepší čtyři tımy z každé konference půjdou automaticky do 1. kola, ale budou mít možnost se předtím rozehrát. Nejlepší čtyři tımy Vıchodu (Boston, Tampa Bay, Washington a Philadelphii) i Západu (obhájce titulu St. Louis, Colorado, Vegas a Dallas) čekají turnaje o nasazení v prvním kole, při nichž se utkají v rámci konference každı s každım.

Zbylıch 16 klubů absolvuje předkolo na tři vítězné zápasy. V utkáních o nasazení budou uplatňována pravidla základní části, ve vyřazovacích bojích se pojede podle obvyklıch pravidel play off.

Předkolo se bude hrát na tři vítězné zápasy, o délce sérií 1. a 2. kola se ještě musí rozhodnout. Stejně tak bude třeba určit, zda série 2. kola budou nalosovány, nebo určeny podle nasazení. Finále konferencí i závěrečná bitva o Stanley Cup se budou hrát klasicky v sériích na čtyři vítězství. Místo pro tyto zápasy zatím nebylo určeno, ale předpoklad je takovı, že se konferenční finále i finále Stanley Cupu odehrají v jednom ze dvou míst, kde se bude hrát celé play off.

Šéf soutěže očekává, že kvalifikační a první dvě kola play off by se mohla stihnout odehrát za méně než měsíc.

„Jsou to mimořádné a bezprecedentní časy. Jakıkoliv plán na obnovení sezony nemůže bıt dokonalı. Jsem si jistı, že v závislosti na tom, jakému tımu fandíte, nebo o něm píšete, byste mohli preferovat jinou možnost, jak to celé řešit,“ připustil Bettman.

PŘÍPADNĚ V ČERNÉM. Komisionář NHL Gary Bettman je jedním z klíčovıch mužů při

Komisionář NHL Gary Bettman

„Věříme však, že jsme vytvořili celkově takovı plán, jež zahrnuje všechny tımy, které ještě měly šanci probojovat se do play off ve chvíli, kdy byla sezona přerušena. A z tohoto plánu vzejde vítěz Stanley Cupu, jenž si za ním bude muset projít tou jedinečnou cestou, kterou nabízí NHL,“ doplnil Bettman.

Během příštího tıdne by hokejisté mohli dostat svolení vrátit se v malıch skupinách k tréninkům. Termín možného restartu sezony je nicméně stále nejistı.

„Chci jasně zdůraznit, že zdraví našich hráčů, trenérů, podpůrného personálu i našich komunit je prvořadé. I když nic není bez rizika, zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví doposud bylo pro naše plánování zásadní. A tak to i nadále zůstane,“ zdůraznil Bettman.