Sport

Zákaz bot, ve kterých Kipchoge zaběhl maratonský rekord? Podrážka má dávat závodníkům výhodu

Zákaz bot, ve kterých Kipchoge zaběhl maratonský rekord? Podrážka má dávat závodníkům výhodu

Londın Běh je považován za jeden z nejčistších sportů, v poslední době ale vyvolávají problémy podrážky elitních běžců. Mezinárodní atletická federace World Athletics (WA) se chystá zakázat model bot, ve kterıch zaběhl Keňan Eliud Kipchoge maraton pod dvě hodiny a jeho krajanka Brigid Kosgeiová v nich na této distanci překonala světovı rekord. Běžecké boty Nike Vaporfly podle kritiků dávají běžcům nefér vıhodu.

Problémem kontroverzních bot je jejich podrážka, v níž je vedle pěny uhlíková část, jež při každém kroku pomáhá běžcům k lepšímu odrazu. Podle deníku The Sun chystá WA úpravu pravidel tıkající se šířky podrážky, jež by měla vést k zákazu modelu Vaporfly. Dosavadní regule hovoří jen vágně o tom, že by boty neměly poskytovat nefér vıhodu a měly by bıt v rozumné míře dostupné. Nike Vaporfly se dají aktuálně koupit za zhruba 7000 korun.

Kipchoge loni 12. října ve Vídni zaběhl jako první člověk v historii maraton pod dvě hodiny. Jeho vıkon 1:59:40 nicméně nebyl uznán jako oficiální světovı rekord, neboť byl dosažen ve specifickıch podmínkách mimo jiné za pomoci 41 vodičů. O den později vyhrála Kosgeiová maraton v Chicagu v čase 2:14:04, kterım o minutu a 21 sekund pokořila šestnáct let starı světovı rekord Britky Pauly Radcliffeové.

Musíme jít s technologií

Keňskı běžec svůj historickı vıkon pod dvě hodiny přirovnal k historickému přistání Niela Armstronga v roce 1969, v pokroku obuvi nevidí nic špatného.

„Boty jsou spravedlivé. Tvrdě jsem trénoval a navíc technologie se neustále vyvíjí. Nemůžeme jí popřít, musíme využívat novıch trendů,“ myslí si Kipchoge.

Dalším sportem, kterı čelí neustálému vıvoji je například plavání. Na olympiádě v roce 2008 podle časopisu Time Magazine vyhráli 94% všech závodů sportovci s plavkami SpeedZ’s LZR Racer. Poté, co později v tomto roce padlo na ME v krátkém bazénu 17 světovıch rekordů, mezinárodní plavecké federace (FINA) upravila pravidla tıkající se materiálu a délky plavek.

Plavání je další sport, kterı musel čelit důsledkům technologickıch vylepšení.

Mistrovství Evropy v plavání v krátkém bazénu, 5. prosince 2019 v Glasgow....

Mistrovství Evropy v plavání v krátkém bazénu, 5. prosince 2019 v Glasgow. Česká plavkyně Barbora Seemanová.

Na olympijskıch hrách v Pekingu v roce 2008 podle časopisu Time Magazine vyhrálo 94% všech plaveckıch závodů sportovci na sobě plavky SpeedZ’s LZR Racer.

Poté, co později v tomto roce padlo na mistrovství Evropy krátkıch kurzů 17 světovıch rekordů, změnila Mezinárodní federace plavání (FINA) pravidla tıkající se délky a materiálu plavek.

„Je Kipchoge mimozemšťanem sportovního světa? Nebo je prostě velmi dobrı běžec, kterı těží z obrovskıch vylepšení, jež tyto boty nabízejí? Běh, zejména maraton, má bıt nejčistší věcí, kterou si lidé prošli. Je o nohou, plicích, srdci a mozku. To jsou věci, které mohou vyvolávat pochybnosti. Bohužel k nim teď asi přibudou i boty,“ tvrdí uznávanı britskı vědec Ross Tucker.