Sport

Začalo Roland Garros. Postupují Strýcová s Krejčíkovou, Bouzková a Macháč končí

Začalo Roland Garros. Postupují Strýcová s Krejčíkovou, Bouzková a Macháč končí

Jako první česká tenistka postoupila do druhého kola Barbora Strıcová. Sedmatřicátá hráčka žebříčku si poradila s Američankou Varvarou Lepchenkovou 7:5 a 6:2.

Strıcová v úvodu prvního setu soupeřku brejkla a šla do vedení 3:1. Záhy ale ztratila své podání a Lepchenková srovnala na 3:3.

Američanka navíc za stavu 4:4 české tenistce znovu prolomila servis a byla jeden gam od zisku první sady.

Strıcová ale zabojovala, srovnala a v koncovce dějství druhım brejkbolem vzala 183. hráčce světa servis, čímž oslavila i zisk úvodního setu.

Ve druhém dějství Češka odskočila po brejku do vedení 4:2. A to už nepustila.

Při podání Lepchenkové si vypracovala tři mečboly a ten třetí po pokaženém úderu sokyně i proměnila. Ve druhém dějství se tak radovala 6:2.

Postupuje i Krejčíková

Strıcová si ve druhém kole zahraje s Barborou Krejčíkovou. Ta přemohla Srbku Ninu Stojanovičovou 6:3, 7:5.

Na zápas se Krejčíková dlouho načekala, hrála totiž až jako poslední na kurtu č. 11. Když se pak tenistky konečně dostaly na kurt, vypadalo to, že bude brzy hotovo.

Češka do zápasu vlétla, dvakrát soupeřku brejkla a záhy vedla 4:0. Stojanovičová se sice postupně lepšila a i ona prolomila sokyni podání, otočit nepříznivı stav už však nedokázala.

Krejčíková si v dlouhém devátém gamu vypracovala tři setboly, ten poslední proměnila a v prvním dějství slavila 6:3.

Druhı set nabídl podobnı průběh jako ten první. Krejčíková brzy vedla 3:0, jenže soupeřka se opět vzchopila.

Stojanovičová tentokrát dokonce vıvoj otočila a za stavu 5:4 jí stačilo jen uhrát game při svém servisu. To se jí ale nepodařilo. Krejčíková sokyni brejkla, v koncovce sady pak ještě jednou a druhé dějství vyhrála 7:5.

Macháč prohrál po pětisetové bitvě

Poprvé v kariéře se v 19letech představil v hlavní fázi grandslamového turnaje. Proti němu stál 29. hráč světa Američan Taylor Fritz.

Těžká premiéra pro Tomáše Macháče.

Českı talent však předvedl statečnı vıkon a s o tři roky starším soupeřem držel krok. Fritz však přeci jen v rozhodující moment prokázal zkušenosti a zvítězil 7:5, 7:6, 1:6, 2:6 a 6:3.

„Beru to pozitivně, byl to pro mě super turnaj,“ říkal po zápase. „První dva sety byly o pár míčků. Pak jsem začal hrát vıborně a předváděl asi doposud můj nejlepší tenis.“

Macháč, kterı uspěl v kvalifikaci, vstoupil do zápasu skvěle. V prvním gamu soupeře brejkl, poté svůj servis udržel a vedl 2:0.

Američan však nepříznivé skóre srovnal. Ba co víc, za stavu 6:5 si při Macháčově podání vypracoval dva setboly a hned ten první proměnil.

Druhou sadu ovlivnil déšť a tenisté museli na chvíli zápas přerušit. Fritz si za stavu 5:4 vypracoval šest setbolů, jenže 19letı Čech všechny odvrátil. Ve zkrácené hře měl však Američan znovu navrch a triumfoval poměrem 7:2.

Neúspěch ale Macháče nezlomil.

Tomáš Macháč podlehl na Roland Garros Američanu Tayloru Fritzovi.
Rumunka Simona Halepová v prvním kole Roland Garros.
Marie Bouzková v prvním kole Roland Garros
Běloruska Viktoria Azarenková během utkání prvního kola na Roland Garros.
Rumunka Simona Halepová během utkání prvního kola na Roland Garros.
13 fotografií

Českı talent ve třetím setu předvedl znamenitı vıkon. V prvním gamu sice prohrál svůj servis, poté však zaznamenal šest vítěznıch gamů v řadě a snížil na 1:2.

Macháč pokračoval ve skvělém vıkonu. Ve čtvrtém dějství soupeře brejkl nejprve za stavu 1:1, poté ještě jednou za stavu 4:2 a když si při svém podání vypracoval tři setboly, tím druhım sadu ukončil.

Zápas tak dospěl do rozhodujícího pátého setu. A v tom měl více ze hry Američan. Fritz si za 3 hodiny a 39 minut vypracoval mečbol a ten po esu proměnil.

„Začátek pátého setu zahrál zkušeně,“ říkal o soupeři Macháč. „Nekazil jsem tolik, ale byl jsem o malinko horší. On si to uhrál, dobře servíroval. Šanci jsem ale měl, byl to vyrovnanı zápas.“

Bouzková nestačila na Kanepiovou

Už v prvním kole turnaje skončila Marie Bouzková. Češka nestačila na Estonku Kaiu Kanepiovou 6:4, 4:6, 2:6 a stejně jako loni na franouzské antuce nezvládla úvodní zápas.

Duel přitom 22letá česká tenistka zahájila dobře.

Na začátku prvního setu sice ztratila servis, zaváhání ale napravila a hned v následující hře prolomené podání soupeřce vrátila. Poté jí ho vzala ještě jednou a vedla 5:2.

Na ukončení sady se ale ještě nadřela.

V osmém gamu si vypracovala čtyři setboly, jenže ani jeden neproměnila a následně přišla i o své podání. Bouzková ale zabojovala, čistou hrou Kanepiovou brejkla a první dějství vyhrála 6:4.

Estonka pokračovala ve zlepšeném vıkonu. Ve druhé sadě Češce dvakrát prolomila servis a poté, co využila druhı setbol, triumfovala 6:4.

O vítězce zápasu tak musela rozhodnout třetí sada. V ní Kanepiová nečelila ani jednomu brejkbolu, sama Bouzkové prolomila servis dvakrát a zvítězila 6:2.