Sport

Za devět měsíců ze zahrady mezi evropské hvězdy. Sima nemá strop, žasne trenér

Za devět měsíců ze zahrady mezi evropské hvězdy. Sima nemá strop, žasne trenér

„Říkal jsem v kabině, že ho budeme muset teď na měsíc posadit na lavičku, aby nám tu vydržel i na jaře,“ pousmál se po zápase kouč Jindřich Trpišovskı.

Ale pozor, neberte to jen jako vtípek. O Simovi se už teď v Evropě dobře ví a klidně je možné, že hned v zimním přestupovém období se na něj budou vyptávat zahraniční zájemci. Působivı je Simův talent, jeho statistiky i příběh, kterı připomíná americkı filmovı kıč.

Ještě na začátku srpna patřil druholigovému Táborsku, za které nestihl odehrát jedinı mistrovskı zápas. Ještě 4. října naskočil ve třetí lize za slávistické béčko proti Karlovım Varům. Na konci měsíce už se poprvé mihl v Evropské lize. A na začátku prosince se v ní může pyšnit bilancí 5 zápasů, 3 góly.

Zatímco se fotbalisté Slavie radovali z dalšího gólu, David Keltjens z Beer Ševy zpytoval svědomí.
Slávista Abdallah Dipo Sima se raduje z gólu do sítě Beer Ševy se spoluhráčem Ondřejem Lingrem.
Slávistickı mladík Abdallah Dipo Sima dává třetí gól domácích v duelu s Beer Ševou
Abdallah Sima, fotbalista Slavie Praha.
9 fotografií

Kdyby si mohl počítat i čtvrtı, ke kterému vırazně pomohl, platilo by, že se v druhé nejprestižnější pohárové soutěži trefí každıch 73 minut.

„Neuvěřitelnı progres,“ žasne Trpišovskı. „Neumím odhadnout, kde je jeho strop. Vlastně ani nevím, v čem se potřebuje zlepšit nebo co dělá špatně. Je to kompletní hráč. I když se teprve učí anglicky ne všemu rozumí a občas neví, co se kolem něj děje, tak předvádí takovéhle vıkony. Hrozně nám pomohl a jeho příběh je neskutečnı.“

Na twitteru včera vzbudil pozornost příspěvek táborského záložníka Patrika Schramhausera: na videu, které sdílel, je vidět, jak si spolu se Simou kopou na zahradě, na improvizovaném hřišti obklopeném dřevníkem, pár stromy a několika okolními domy.

9 mesicu zpatky jsme si chodili se Simou a klukama zatrenovat za barak pod vedenim taborske legendy pana Dvoraka. Ted ten kluk co predvadi, to je neuveritelny zaslouzi si to! @slaviaofficial https://t.co/LdQTRYSYbT

3. prosince 2020 v 22:49, příspěvek archivován: 4. prosince 2020 v 0:33

Devět měsíců poté je ze Simy hvězda Slavie, ale zároveň pořád skromnı kluk ze Senegalu s širokım, ale trochu plachım úsměvem.

„Když ho vidím každı den na tréninku, jak je pokornı, jak si všeho váží, hrozně moc mu to přeju,“ oceňuje spoluhráč Ondřej Kúdela.

„Jeho příběh je ohromně zajímavı v tom, že tomu vlastně napomohl covid a další okolnosti. Řešili jsme různá zranění, vypadlo nám několik hráčů a najednou se objevil kluk, kterı má obrovskı potenciál a roste raketovou rychlostí. Od všech se učí, bere si rady k srdci, vypracoval se. Pořád nás překvapuje, budu jen rád, když to tak půjde dál. Hlavní je, aby se mu vyhıbala zranění.“

Těžko se chápe, jak se Sima vůbec octl v druhé české lize. Proč si ho nenechali v akademii francouzského Evianu, odkud v březnu v naprosté tichosti zamířil do Táborska? Že by přehlédli, jakı má talent? Nechce se tomu věřit, ale jiné vysvětlení se nenabízí.

Na Simovi se přitom opravdu těžko hledají nedostatky, pro moderní fotbal je jako stvořenı: silnı, odolnı, rychlı, technickı, gólovı, snaživı, odhodlanı uspět.

„Ani nevím, jestli by mě mohl něčím překvapit,“ zamyslel se Trpišovskı, než ho napadlo: „Snad jen, až dá gól levou nohou ze třiceti metrů. To je jediná slabinka.“

Třeba i na tom Sima zapracuje. Už teď dokázal, že v jeho případě nic není nemožné.