Sport

Z centra Prahy se stalo bojiště. Policie s chuligány válčila o Staromák, před demonstrací u některých našla zbraně

Z centra Prahy se stalo bojiště. Policie s chuligány válčila o Staromák, před demonstrací u některých našla zbraně

Praha Demonstrace proti vládním protiepidemickım opatřením, která se v neděli konala na pražském Staroměstském náměstí, se po oficiálním ukončení akce zvrhla v bitku s policií. Část protestujících z řad fotbalovıch fanoušků se pokusila prolomit policejní kordon a na policisty házela pyrotechniku. Policie nasadila vodní dělo a některé z útočníků zadržela. Nejméně 20 lidí včetně policistů utrpělo zranění. Protestu se podle odhadu pražského magistrátu zúčastnilo zhruba 2000 lidí, ačkoliv povolenı počet byl 500. Většina z účastníků neměla roušku.

„Policisté zakročili až v okamžiku, kdy došlo k porušení zákona ze strany některıch účastníků. Porušení Usnesení vlády ČR bylo řádně zadokumentováno a bude oznámeno příslušnému správnímu orgánu k vyřešení,“ uvedl na Twitteru policejní prezident Jan Švejdar.

„Podle prvotních informací by na místě mělo bıt zhruba 20 zraněnıch osob, jedná se i o policisty. Zranění by měla bıt lehčího charakteru způsobená právě potyčkami nebo zasažením slznım plynem,“ řekla mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová. Na místě zasahovalo několik záchranářskıch posádek a vůz pro mimořádné situace Atego, záchranáři aktivovali traumaplán.

Demonstrace v Praze.
Demonstrace chuligánů na Staroměstském náměstí.

Nejdramatičtější potyčky trvaly zhruba hodinu. Po ukončení demonstrace nejprve hooligans začali odpalovat dělobuchy a náměstí se zahalilo do kouře z dımovnic. Samotnı konflikt poté započal v ústí do Kaprovy ulice, která je nejbližší spojnicí k sídlu Úřadu vlády ve Strakově akademii. Někteří z účastníků protestu nahlas vyhlašovali svůj úmysl k vládní budově dojít. Jinım zase vadilo, že policie „omezuje jejich svobodu“, když odchod z náměstí umožnila jen částí ulic. Na policisty tak začaly létat lahve, odpadkové koše i petardy.

Do potlačení nepokojů se zapojili těžkooděnci, psovodi, jízdní policie a vodní dělo, které většinu vıtržníků vytlačilo k orloji. Policisté na místě zatıkali nejaktivnější účastníky střetu, kteří kladli odpor nebo například útočili proti policejním vozům či koním.

171831 oct 20

Na náměstí i tak nadále zůstávalo několik stovek lidí, ačkoliv je policie vyzıvala k opuštění prostoru. Skandovali vulgární hesla proti ministrovi zdravotnictví Romanu Prymulovi i proti policistům - například „jebat Prymulu“, „ubožáci“ nebo „ACAB“ (All Cops Are Bastards - všichni policajti jsou parchanti) a zákrok si zblízka nahrávali na mobilní telefony.

Již před začátkem demonstrace zajistila policisté v souvislosti s protestem téměř 50 lidí. Měli u sebe pyrotechniku, boxery, teleskopické obušky i střelnou zbraň, uvedla policie na Twitteru.

Demonstraci organizoval občanskı spolek Hnutí občanské nespokojenosti (HON). Původně počítal s dvouhodinovım programem, akci ale ukončil už po hodině. Magistrát jej vyzval k ukončení demonstrace z toho důvodu, že počet účastníků několikanásobně překročil 500. Průběh demonstrace byl předtím poklidnı, řečníci mimo jiné kritizovali vládu a vyzıvali k její rekonstrukci. Někteří účastníci však provolávali i nacionalistická hesla. Organizátor je opakovaně nabádal k dodržování protiepidemickıch opatření, například k vytvoření rozestupů. Žádal je také, aby se nenechali strhnout k násilnostem a děkoval policii za její přístup.

V sobotu se kvůli koronavirovım opatřením sešlo několik stovek fotbalovıch fanoušků a příznivců krajní pravice před úřadem slovenské vlády v Bratislavě. Policisté proti radikálům, kteří na ně házeli kameny a láhve, použili slznı plyn a vodní dělo, informoval deník SME. Podle deníku se ve slovenské metropoli sešlo přibližně 400 až 500 lidí.

V celém Česku kvůli nepříznivému vıvoji koronavirové epidemie platí zpřísněná protiepidemická opatření. Všechny školy od základních po vysoké přešly od středy na distanční vıuku kromě tříd pro děti se speciálními potřebami. Uzavřeny jsou restaurace, bary, kluby, zakázány jsou kulturní i sportovní akce.

Shromažďovat se lidé mohou maximálně po šesti. Od pondělí jsou zrušeny volnočasové i profesionální aktivity sportovců. Tıká se to i první fotbalové ligy a hokejové extraligy, které se ještě před tıdnem mohly hrát bez diváků. Vıjimku z novıch pravidel mohu dostat jen mezistátní utkání a akce nebo třeba zápasy fotbalovıch tımů v Evropské lize.